Lavender Plant Growing Field Summertime

Kousek Provence až na náš balkon: levandule se stane nejkrásnější dekorací

Provence je pěstováním levandule skutečně proslulá, ovšem báječně bude vypadat nejen na rozlehlém poli, ale také v květináči na našem balkoně. Jak levanduli zasadit a jak o ni pečovat, aby vám dobře a dlouho rostla?

Levandule a její druhy

Levandule zahrnuje až 41 druhů. Pochází především ze Středomoří, severovýchodní Afriky a Arabského poloostrova. Dnes se jí daří ale i všude jinde po Evropě a stejně dobře může růst i u vás na balkoně nebo za oknem.

Jak pěstovat levanduli v květináči?

Když se rozhodneme zasadit levanduli do květináče na balkoně, musíme vědět pár věcí předem, aby rostlina rostla zdravě. Důležitá je otázka, kdy levanduli zasadit. Nejlepší je zasadit ji koncem léta nebo na jaře. Během této doby již nehrozí mrazíky a pak má levandule lepší podmínky pro zakořenění a šanci na rychlejší růst v prvním roce po výsadbě. Dobrá sazenice má několik vyvinutých květů, žádné listy ani výhonky a žádné stopy škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherná konvalinka je ceněná léčivka, její krása ale může také ublížit
Zdroj obrázku: Freepik

Jakou půdu zvolit?

Pro levanduli je vhodná půda s neutrálním nebo mírně zásaditým pH a vysokým obsahem vápníku. Měla by být také lehká, nehlinitá, dobře odvodněná a úrodná. Po nasypání drenáže do květináče přidejte zeminu a vložte do ní sazenice. Pak už jen levanduli zalijte trochou vody a dejte pozor, abyste rostlinu nepřelili.

Nesnáší vlhkost

Vzhledem k suchému a drsnému klimatu, ze kterého levandule pochází, nesnáší dobře vlhkost. Její kořeny pak mohou provlhnout a nakonec uhnijí. Proto ji zalévejte malým množstvím vody, až když vidíte, že je půda mírně proschlá. Levandule je také rostlina, která vyžaduje prořezávání, aby rostla i v následujících letech. První řez provádějte na jaře a poté rostlinu zbavte všech suchých částí.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte své orchideji koupel. Díky tomuto triku bude květina v nejlepší kondici

Levandule má ráda teplo a slunce, takže se bude skvěle hodit na jižní balkon, kde je mnohem více slunce než na balkoně severním. Ani tato rostlina nemá ráda společnost jiných rostlin, a proto ji nestavte hned vedle jiných květin.

Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/planting-and-caring-for-lavender-in-pots
Přidat na Seznam.cz