Close Up Woman Holding Tomatoes

Mít dobré sousedy je k nezaplacení. Své o tom ví rajčata, která často s okolím soupeří

Rajčata jsou poměrně náročné rostliny. Pokud jim neposkytneme vhodné podmínky, můžeme si jen vyčíst, že úroda je chudá nebo žádná. Abyste si však zajistili úrodu, nemusíte tvrdě pracovat, jelikož nejdůležitější je dostatek vody a pořádná dávka slunečního světla. Bohužel i tehdy může něco překazit naše plány. Stačí, aby byla rajčata napadena chorobami nebo škůdci.

Důležité faktory při pěstování rajčat

Pokud si někdo myslí, že rajčata patří ke zcela bezproblémovým druhům, pak se pořádně mýlí. Kromě dostatku světla a vody potřebují správné hnojení, to znamená dávkovací přípravky, které podporují správný vývoj keřů, ale také chrání rostlinu před nemocemi a útoky škůdců. I když se nám podaří splnit požadavky na pěstování rajčat, po určité době mohou buď rychle chřadnout, nebo vůbec nezačít přinášet plody.

Mohlo by vás zajímat:  Zmražení ovoce a zeleniny vytvoří zásobu na zimu, pár triků uchová jejich chuť i barvu

Ukazuje se, že příčinou problému může být okolí rajčat, tedy rostliny kolem. Některé z nich mohou nejen přilákat škůdce, kteří zdecimují naše rajčata. Lidé často vysazují vedle rajčat brambory, papriky a lilek. Všechny tyto rostliny patří do podobných skupin, ale je to pro rajčata nechtěná společnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody těchto sousedů

Za prvé je tomu tak proto, že s růstem a zráním začnou mezi sebou silně soutěžit a kradou si cenné živiny z půdy, a jak už to bývá, jejich nedostatek výrazně oslabuje rostlinu. Kromě toho existuje i riziko hromadného výskytu plísňových a parazitárních onemocnění, která se mohou šířit rychlým tempem. Není to ovšem jediná společnost, která může být hrozbou pro rajčata. Okurky sice rajčatům neodeberou živiny, ale mohou růst takovým způsobem, že ukradnou vodu a cenné sluneční světlo, bez kterého si obě rostliny nedokážou poradit.

Mohlo by vás zajímat:  Stresové podmínky pro trávník

Na druhou stranu k dobrému stavu může přispět máta, česnek, bazalka, petrželka a chřest. To vše kvůli tomu, že uvedené rostliny jsou velmi aromatické, takže jejich intenzivní zápach bude neprůchozí bariérou pro většinu škůdců drancujících naše plodiny. Mezi rajčata se také vyplatí umístit listovou zeleninu, jako je salát nebo špenát. Tato zelenina zajistí lepší zadržování vody v půdě a přispěje tak k rozvoji obou rostlin.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/tomato-companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz