Baking Soda 768950 1920 (1)

Vezměte jedlou sodu na zahradu. Zbaví vás problémů a potěší rostliny

Jedlá soda je oblíbenou surovinou nejen v kuchyni, ale také při úklidu domácnosti. Málokdo si však uvědomuje, že jedlá soda odvede kus práce také v zahradě. Chrání rostliny před chorobami, snižuje kyselost půdy a zároveň je pro rostliny neškodná. V péči o jaké rostliny ji lze použít?

Okurky

Pro zelené okurky bez žlutých listů, které budou dlouho zdravé a plodné, postačí dvě lžíce sody a 10 litrů horké vody. Po smíchání nechte vodu vychladnout a následně nalijte 0,5 litru ke každému kořenu. Škůdců se zbavíte roztokem z 10 litrů vody, 50 g tekutého pracího mýdla a 50 g jedlé sody. Ingredience řádně smíchejte a směsí potřete listy.

Mohlo by vás zajímat:  Kopřivový sprej posílí rostliny proti chorobám a odpudí časté škůdce
Zdroj obrázku: Pixabay

Hrozny

Proti šedé hnilobě poslouží postřik révy během zrání roztokem z 10 litrů vody a 75 g sody. Réva se zotaví a zvýší se poměr cukru v bobulích hroznového vína. Tento roztok můžete použít také proti housenkám na ovocných stromech. 

Bobule a bobulky

Mimo jiné pomůže soda také s plísněmi na angreštu či rybízu. V tomto případě postačí směs jedné lžíce sody, jedné tablety aspirinu, lžičky nastrouhaného tuhého mýdla, lžíce rostlinného oleje a 4,5 litrů vody. 

Muškáty a begónie

Tyto květiny potřebují zásadité pH, proto jim zálivka z jedlé sody prospívá. Díky sodě vznikne v půdě ideální klima pro růst těchto rostlin. Touto zálivkou zalijte půdu kolem rostlinek.

Mohlo by vás zajímat:  Skladování potravin ovlivňuje jejich chuť i čerstvost, vyplatí se znát základní pravidla

Růže

Smíchejte tři litry vody s jednou lžicí sody a jednou lžicí soli. Směs pořádně rozmíchejte a růže tímto roztokem zalévejte jednou za dva týdny. Jedlá soda podpoří jejich růst a krásný vzhled.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zbaví vás plevele

Jeden litr vody smíchejte s 3–4 lžícemi jedlé sody. Tento roztok nastříkejte na plevel prorůstající chodníkem. Použití na plevel v záhonech není doporučováno, mohli byste poškodit také rostliny. 

Proti plísním

Smíchejte tři litry vody se čtyřmi lžícemi jedlé sody a máte jednoduchý domácí fugnicid. Rozprašovačem jej aplikujte na postižená místa a napadené rostliny. 

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/info/baking-soda-on-plants.htm
Přidat na Seznam.cz