Close Vegetable Peels Other Alimentary Waste Composter

Kompostováním se využije bioodpad beze zbytku a vznikne cenné hnojivo

Kompostování se v posledních letech stalo způsobem, jak co nejvíce snížit vyhazovaný odpad. Zároveň tak spotřebujeme potraviny do posledního drobečku. Teď si určitě říkáte, že když bydlíte v bytě, kompostování není nic pro vás. Opak je ale pravdou. V dnešní době už existuje tolik různých druhů kompostérů, že i vhodný na balkón či přímo do kuchyně bez pochyby najdete.

Jak kompost vytvořit

Ať už se jedná o slupku od banánu, skořápku od vajíčka, či klacíky a zbytky listí z předzahrádky, kompost si s tím poradí. Zároveň tak předejdete hnijícím zapáchajícím zbytkům v odpadkovém koši. Kompostéry do bytů jsou pak tak těsně uzavřené, že žádný tlející zápach nepropustí, nemusíte tedy mít žádný strach.

Mohlo by vás zajímat:  Prodlužte život kytici ve váze. S několika triky vydrží květiny déle čerstvé

Vyhněte se ale zbytkům masa, mléčných výrobků, či ryb. Tyto potraviny v sobě totiž obsahují složky, které by mohly kompost negativně ovlivnit. Zároveň by mohly sloužit jako lákadlo pro škůdce, jako jsou kuny, krysy či potkani.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč kompost mít

Kompost slouží jako dobré místo, kam odkládat bioodpad. Hodně sídlišť už má v dnešní době kompost vlastní, či se u domů nachází aspoň specializované popelnice. Pokud ale bydlíte v domě, tato možnost často chybí. Zároveň tak přicházíte o příležitost kompost využívat.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte se na slimáky včas. Díky šikovným trikům si výlet na vaši zahradu rozmyslí

Hnojivo, které kompostováním vznikne, je pak vhodné jak na zahradu, tak do květináčů. Celkově je velmi všestranné a rostliny vám za přidané živiny rozhodně poděkují. Také tak ušetříte, jelikož žádné další hnojicí přípravky nemusíte dokupovat.

K čemu hnojivo je

Hnojivo samo o sobě zvýší úrodnost a zdraví rostlin. Hlína pak bude propustnější a samy květiny pak budou lépe nasávat vláhu. Propustnost půdy pozitivně ovlivní i přijímání jakýchkoli živin. Hnojení navíc ani není proces, kterého byste se měli bát. Rostliny totiž kompostem přehnojit nejdou, a můžete tak kompost využívat po celý rok, jak se vám zachce.

Zdroj: https://www.epa.gov/recycle/composting-home
Přidat na Seznam.cz