Close Vegetable Peels Other Alimentary Waste Composter

Kompostováním se využije bioodpad beze zbytku a vznikne cenné hnojivo

Kompostování se v posledních letech stalo způsobem, jak co nejvíce snížit vyhazovaný odpad. Zároveň tak spotřebujeme potraviny do posledního drobečku. Teď si určitě říkáte, že když bydlíte v bytě, kompostování není nic pro vás. Opak je ale pravdou. V dnešní době už existuje tolik různých druhů kompostérů, že i vhodný na balkón či přímo do kuchyně bez pochyby najdete.

Jak kompost vytvořit

Ať už se jedná o slupku od banánu, skořápku od vajíčka, či klacíky a zbytky listí z předzahrádky, kompost si s tím poradí. Zároveň tak předejdete hnijícím zapáchajícím zbytkům v odpadkovém koši. Kompostéry do bytů jsou pak tak těsně uzavřené, že žádný tlející zápach nepropustí, nemusíte tedy mít žádný strach.

Mohlo by vás zajímat:  Záhadné otvory v plastových oknech mají jednoduché vysvětlení. Dokážou předejít nepříjemné kalamitě

Vyhněte se ale zbytkům masa, mléčných výrobků, či ryb. Tyto potraviny v sobě totiž obsahují složky, které by mohly kompost negativně ovlivnit. Zároveň by mohly sloužit jako lákadlo pro škůdce, jako jsou kuny, krysy či potkani.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč kompost mít

Kompost slouží jako dobré místo, kam odkládat bioodpad. Hodně sídlišť už má v dnešní době kompost vlastní, či se u domů nachází aspoň specializované popelnice. Pokud ale bydlíte v domě, tato možnost často chybí. Zároveň tak přicházíte o příležitost kompost využívat.

Mohlo by vás zajímat:  V září potřebuje péči trávník, dřeviny i drobné rostliny

Hnojivo, které kompostováním vznikne, je pak vhodné jak na zahradu, tak do květináčů. Celkově je velmi všestranné a rostliny vám za přidané živiny rozhodně poděkují. Také tak ušetříte, jelikož žádné další hnojicí přípravky nemusíte dokupovat.

K čemu hnojivo je

Hnojivo samo o sobě zvýší úrodnost a zdraví rostlin. Hlína pak bude propustnější a samy květiny pak budou lépe nasávat vláhu. Propustnost půdy pozitivně ovlivní i přijímání jakýchkoli živin. Hnojení navíc ani není proces, kterého byste se měli bát. Rostliny totiž kompostem přehnojit nejdou, a můžete tak kompost využívat po celý rok, jak se vám zachce.

Zdroj: https://www.epa.gov/recycle/composting-home
Přidat na Seznam.cz