Culture Greenhouse Strawberry Strawberries

Jahody lze pěstovat snadno i na balkoně, klíčem je vybrat správnou odrůdu

První teplé paprsky značí jediné – zahájení zahrádkářské sezóny. A smutnit nemusí ani ti, co nevlastní rozsáhlý pozemek se záhony. Různé plodiny se mohou pěstovat i na malém prostoru, například na balkóně. Typicky se jedná o jahody, které chutnají naprosto skvěle. Výhodou je, že keříky nepotřebují příliš místa, ale nabízejí poměrně slušnou úrodu. Pěstování jahod je nadto velmi snadné, zvládnou jej též naprostí začátečníci.

Základní pravidla pro balkonové odrůdy

Čím začít? Bezesporu přípravou balkonu a naplánováním prostoru, aby se využil každý centimetr. Pro pěstování jahod se může zvolit policový nebo závěsný systém, protože balkonovým odrůdám visí výhonky směrem dolů, k tomu jsou o poznání menší než běžné zahradní keříky. Nádoby musí mít na výšku asi 30 až 35 centimetrů, přičemž substrát se volí úrodný, současně nesmí chybět každodenní zálivka, protože jahodníky mají mělké kořeny a nevyužijí vlhkost z nižších vrstev. Kromě toho potřebují pravidelné hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Bezinky posílí imunitu a zatočí s nachlazením. Připravte si domácí šťávu nebo sirup
Zdroj obrázku: Freepik

Odrůdy balkonových jahod

Jak již bylo zmíněno, není vhodné přemístit zahradní keříky na balkon, ale vybrat odrůdy nebo hybridy, které jsou vhodné pro balkon. Z nejplodnějších odrůd je třeba zmínit Temptation s výhonky dlouhými 30 centimetrů, kdy jeden keřík unese až deset velkých plodů. Mezi další oblíbené druhy patří Super Star a Roman. Existují rovněž jahodníky plodící až do podzimu, zejména Elan, Albion a Toscana. První plody se mohou očekávat asi čtyři měsíce po výsadbě.

Mohlo by vás zajímat:  Avokádo působí blahodárně na zdraví celého těla. Bát se ho nemusí ani lidé při dietě

Pozor na plísně

Pro jahody pěstované na záhonech jsou hrozbou plísně a slimáci, kteří sice u balkonovek nehrozí, ale plísně ano. Z toho důvodu je nutné se vyvarovat namočení listů při zalévání, pro posílení keříků se musí substrát zahnojovat, protože se zemina rychleji vyčerpává. Obdobně jako na venkovních plochách, také jahodníky v nádobách potřebují po plodování na konci sezóny výhonky ořezat. Na zimu se přemístí květníky a nádoby se zastřiženými rostlinami do chladu, například do garáže, kde přezimují do května. Substrát se pravidelně i během zimy zvlhčuje.

Zdroj: https://balconyboss.com/garden/grow-and-care/how-to-grow-strawberries-on-a-balcony/
Přidat na Seznam.cz