Hand Holds Light Chain Saw With Battery Trim Broken Branch Apple Tree

Prořezání odlehčí koruny ovocných stromů a zajistí jim dostatek světla

S příchodem prvních jarních dnů jsou zahradníci jako na trní, protože teploty nad nulou a sluneční paprsky, které urychlují tání sněhu a vysušení půdy značí jediné – zahrádkářská sezóna začíná. Na pěstitele čeká celý seznam úkolů, které musí během jara provést, aby zahrada vzkvétala a přinesla v létě a na podzim bohatou úrodu. Jeden z hlavních úkolů, který nesnese odkladu, je prořezávka ovocných stromů a keřů. Současně se nesmí zapomenout ani na tvarování živých plotů. Jak tyto činnosti provádět?

Pilku do ruky a jde se na to!

Jarní dny patří u zahradníků mezi nejvytíženější, protože řada úkolů nepočká na pozdější dobu. Prořezávky dřevin se musí provést ještě před probuzením stromů po zimním spánku, proto není radno otálet. Pro odstranění suchých větví a větviček nebo také hůře dostupných výhonů se může použít aku pila, která usnadní práci ze země i ze žebříku. Na větve ve výškách se může použít též běžný akumulátorový prořezávač. V každém případě je nutné myslet na bezpečnost, při práci používat ochranné prostředky včetně brýlí a zahradní či lesnické ochranné přilby.

Mohlo by vás zajímat:  Na slupce od banánu si orchideje pochutnají. Odvděčí se bujným růstem a bohatými květy
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zajištění světla i tvarování

Z jakého důvodu se přistupuje na jaře k prořezání ovocných stromků a keříků? Rostlinu je třeba zbavit starých a nemocných větví, současně se musí odstranit přebytečné výhony nebo ty, které směřují do středu koruny. Příliš hustá koruna zabraňuje kvetení a plodování, nedostatek slunečních paprsků vede k nedozrávání plodů. U živých plotů se pak přistupuje k prořezávce z důvodu vhodného tvarování, jarní výhonky jsou měkké a s ostrými nůžkami jde práce rychle od ruky.

Pro podporu růstu a pro zvýšení odolnosti

Začínající zahradníci se ořezávání větví obávají, k úkolu ale opravdu nejsou zapotřebí žádné specifické dovednosti. Koruna se musí provzdušnit, přičemž se odstraňují přestárlé, staré nebo nemocné větve, poté ty, které rostou do středu a brání pronikání slunečního záření. Nástroje potřebují dokonale očistit, aby nedošlo k infikování ran patogeny. K ořezu se přistupuje ve slunečné dny, aby rány rychle zaschly. Rychlost a přesnost se při prořezávce vyplatí, protože se tímto způsobem dřevina nepoškodí a zbytečně nevysiluje.

Zdroj: https://www.mehrabyannursery.com/growing-guide/fruit-trees/how-to-prune-fruit-trees/
Přidat na Seznam.cz