Komáry odpudí vůně bylin nebo esenciálních olejů
Asi nikomu není třeba vysvětlovat, jak otravným hmyzem jsou komáři. Po dlouhé zimě se těšíme na vyšší teploty a sluníčko, ale naše nadšení může vyprchat, jakmile se objeví mouchy, klíšťata a hlavně komáři. Konečně si můžeme užívat venkovní posezení i v nočních hodinách s umělým osvětlením, ale dlouho nezůstaneme sami. Ať už sedíte na balkoně, nebo pod pergolou, dříve nebo později se objeví i komáři. Na komáry ale můžete velice snadno vyzrát. Postačí vám k tomu domácí prostředky.
Samičky jsou nebezpečné
Na světě jsou tisícovky druhů komárů. Zatímco samci jsou pro nás neškodní a živí se nektarem z rostlin, nás zajímají hlavně samičky. Ty totiž napadají nejen zvířata, ale také nás. Samci se dožívají pouze několika dní, samičky týdny, někdy i měsíce. Samičky jsou přitahovány nejvíce pachem potu a vysokou teplotou.
Ačkoliv jsou pro nás spíše otravným hmyzem, v zahraničí mohou přenášet i zákeřné nemoci (žlutá zimnice nebo malárie), pro přírodu mají ale i svůj přínos. Larvy komárů jsou potravou pro ryby a obojživelníky. Pokud vaše cesty směřují do lesa nebo přírody, je nutné se dostatečně chránit. V případě bodnutí co nejrychleji zajistěte postižené místo.
Jak se chránit v domácnosti nebo zahradě?
Abyste si nenechali zkazit večerní posezení na balkoně nebo na zahradě, vysaďte si rostliny. Jedná se především o:
- mátu,
- kočičí trávu,
- rozmarýn.
Všechny tyto rostliny jsou aromatické a komáry odpuzují. Péče o ně není náročná a hodit se budou v kuchyni. Tyto rostliny můžete pěstovat i v domácnosti, nemusíte pouze venku.
Jako další způsob ochrany můžete na pokožku aplikovat esenciální oleje. Mezi oblíbené patří vanilka, máta nebo levandule. Olej můžete nalít také do difuzéru a ten postavit na parapet nebo ho aplikovat někde v blízkosti oken tak, aby komáři nevnikli dovnitř bytu. Jestli máte záclony nebo závěsy, zkuste aplikovat olej právě na ně.
Zdroj: https://www.pbs.org/newshour/science/here-are-the-repellants-you-can-use-to-avoid-mosquito-bites