Male Adult Cayenne Tick Genus Amblyomma

Klíště přináší obrovská rizika. Smrtelným nemocem může předejít správné vytáhnutí z kůže

Letní sezona je v plném proudu a s ní se objevuje otravný hmyz, který může narušit nejen večerní pohodu na balkoně nebo terase. Proto je nutné se chránit a v případě, že se do vás zakousne například klíště, je potřeba ho vytahovat opatrně, protože jinak si můžete způsobit zdravotní komplikace. Jak se v takových situacích chovat?

Odkud se pořád berou klíšťata?

Klíšťata dnes najdete nejen v lesích nebo vysokých travách, ale mohou se objevit na posekané zahradě, nebo dokonce ve městě. Nikdy nevíte, kde na ně narazíte. Jsou to malé potvůrky, které patří mezi roztoče. Najít můžete několik desítek druhů klíšťat, navíc potřebují o mnoho více lidské krve, aby přežila, na rozdíl od komára.

Mohlo by vás zajímat:  Pomerančový olej uvolní tělo a zklidní mysl. K jeho výrobě postačí dvě ingredience

Klíšťata mohou přenášet nebezpečné choroby, proto jsou tak nebezpečná. Jejich kousnutí může vést dokonce k alergické reakci nebo kožním onemocněním. Kromě toho se velmi často objevuje klíšťová encefalitida nebo borelióza. Jsou to velmi těžká onemocnění, která v případě neléčení mohou skončit smrtí. Borelióza přitom může začínat jako obyčejná chřipka.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak byste neměli vytahovat klíště?

Před klíšťaty se můžete chránit nejen koupenými repelenty, ale pomoci mohou také domácí prostředky. Pokud se bojíte toho, že se do vás zakousnou na zahradě, můžete vysadit rostliny, které jim nevoní a odpudí je. Noste dlouhé oblečení, a to hlavně do lesa. Pokud budete mít na sobě světlou barvu, snáz klíště uvidíte. Nezapomínejte se po každé procházce prohlédnout, nejlépe ve vaně. V případě, že klíště najdete, je potřeba postupovat opatrně.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné květy pivoněk provoní domov a rozzáří každý interiér. S jednoduchými triky vydrží déle čerstvé

Klíště si v místě kousnutí rozhodně nezkoušejte škrábat. Koupit si musíte speciální pinzetu, díky které klíště snadno vytáhnete, zároveň ve vaší kůži nesmí zůstat ani kousek z tohoto parazita. Dříve se dokonce klíště potíralo máslem nebo lakem na nehty, aby se odpojilo od kůže. To se dnes již nedoporučuje.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html
Přidat na Seznam.cz