Flat Lay Artichoke Slice Dark Wooden Background Horizontal

Artyčoky vnesou do kuchyně příchuť Itálie. Svým působením na zdraví se vyrovnají drahým lékům

Artyčok je zelenina pocházející ze Středomoří, a proto ji milují zejména Italové, kteří ve velkém artyčoky vyváží do celého světa. Ne každý však ví, že artyčoky jsou nejen chutným doplňkem pokrmů, ale také obsahují spoustu důležitých vitamínů. Kdy se po něm vyplatí sáhnout?

Vlastnosti artyčoku

Artyčoky jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů. Zejména obsahují vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, dále draslík, zinek, fosfor, vápník, hořčík a železo. Zásadní však je, že obsahují inulin, což je jedna z nejdůležitějších složek artyčoků vůbec. Jde o přírodní probiotikum, které reguluje trávicí trakt a dodává pocit plnosti, což může účinně podpořit hubnutí. Dále obsahují cenné polyfenoly. Jsou to silné antioxidanty, které mají protirakovinné vlastnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Rajčata potřebují dostatek slunce a vody, neobejdou se ani bez kvalitního hnojiva

Kdy artyčok pomáhá?

Pro své cenné složení se artyčoky doporučují pacientům s problémy, jako jsou:

  • cukrovka,
  • onemocnění jater,
  • ateroskleróza,
  • vysoký cholesterol,
  • onemocnění žaludku,
  • onemocnění žlučových cest a žlučníku,
  • plynatost a zácpa.
Zdroj obrázku: Freepik

Co dovede extrakt z artyčoku?

Artyčoky se nemusí nijak složitě připravovat, po uvaření jsou hotové k okamžité konzumaci. Jsou skvělým doplňkem jídel, zejména italské kuchyně. Díky charakteristické, lehce nahořklé chuti však nejsou oblíbené u každého. Pokud vám zrovna nesednou, můžete zvážit užívání artyčokového extraktu jako doplňku stravy. Bývá k dispozici ve formě tablet i šťávy. Tyto druhy produktů lze zakoupit obvykle v každé lékárně.

Mohlo by vás zajímat:  Bez cibule se neobejde mnoho receptů, skvělé využití ale najde i jinde

Kdy artyčoky nejsou vhodné?

Artyčok je považován za bezpečnou zeleninu. Kontraindikací artyčokových přípravků může být silná alergie na rostliny z čeledi hvězdnicovitých, ale třeba také obstrukce žlučových cest. Neexistují žádné kontraindikace pro užívání přípravku během těhotenství, ale měli byste se předem poradit se svým lékařem. U většiny lidí nezpůsobuje artyčokový extrakt vedlejší účinky, ale při dlouhodobém užívání se místy mohou objevit příznaky jako průjem, ztráta chuti k jídlu a plynatost.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits
Přidat na Seznam.cz