Kiwi z vlastní zahrádky zní jako sci-fi. To malé ale vyroste i v tuzemsku
Kiwi patří mezi oblíbené zimní ovoce, které se přidává do salátů, do smoothie nebo do ovocných mís pro svou zajímavou chuť a obsah prospěšných látek. Na pultech obchodů jsou ke koupi plody aktinidie čínské, tato rostlina se do tuzemských podmínek nehodí. Jsou však druhy, pro které je místní klima ideální. Řeč je o aktinidii význačné (Actinidia arguta) a aktinidii kolomikta, kterým se jednoduše přezdívá minikiwi. Důvodem jsou plody, které na nich rostou, jsou totiž ovoci v obchodech velmi podobné, často mnohem sladší, jen jsou o poznání menší než prodávané kusy. Z toho důvodu získávají aktinidie na popularitě. Jak se pěstují?
Mrazuvzdorné až do -35 stupňů Celsia
Když se řekne kiwi, každý si jistě představí teplé jižní oblasti. Nemusí tomu tak být. Actinidia kolomikta odolává mrazům až do -35 stupňů Celsia, do -22 stupňů Celsia přežije aktinidie význačná. Mladé exempláře se samozřejmě musí před mrazem ochránit. Oběma druhům vyhovuje propustná a mírně kyselá půda a pravidelná zálivka, ideální umístění je jihozápadním směrem, ale nesmí být na přímém celodenním slunci.
Hojná zálivka zvyšuje výnosy
Aktinidie těchto druhů se vyskytují v mírném pásu ve smíšených lesích Dálného východu, Číny nebo Japonska. Pro svůj růst potřebují dostatek vody, pro bohatou sklizeň je třeba opravdu hojně zalévat a po druhém roce po výsadbě také přihnojovat vícesložkovými minerálními hnojivy zejména na jaře. Aktinidie se musí též pravidelně prořezávat, aby bujný růst rostlinu příliš nezatížil. Prořezávka se provádí v zimě, na přelomu ledna a února.
Liány potřebují oporu
Aktinidie je keřovitá liána, proto je třeba zajistit rostlině oporu v podobě sítí, pergoly nebo žebříku. To platí i při využití keřů pro živý plot. Jedná se o dvoudomou rostlinu, proto se musí na zahradě vyskytovat samičí i samčí druhy, doporučuje se též mix různých odrůd, protože se tím zlepší plodnost. Minikiwi připomínají větší bobule angreštu s délkou asi 2,5 centimetru, oproti kupovaným se nemusí loupat, ale konzumují se celé.
Zdroj: https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/sep/27/grow-your-own-mini-kiwis-james-wong-gardens