Grapes Hanging With Leaves Vine Yard

Namnožte si vlastní sazenice vinné révy. Na jaře přijde čas je zasadit, první rok je klíčový

Trocha přímořské atmosféry na tuzemské zahradě? Pomocí vinné révy snadno, protože liány se zachycují pomocí úponků na pergole nebo terase a mohou tvořit stínění garážového stání. Visící hrozny mohou v létě připomínat domky se zahradami v letoviscích na pobřeží, plody navíc chutnají výtečně, o to horší je, když už neprodávají oblíbenou odrůdu nebo není vůbec známý název té, která se skví na zahradě. Co v takové chvíli dělat a jak získat další sazenice k sadbě? Nejjednodušší je vypěstovat si vlastní sazenice, jak na to?

Čas na sazenice v pozdním podzimu

Kdy připravit sazenice? To je otázka, která zajímá všechny zahradníky. Nejvhodnějším termínem je přelom listopadu a prosince, kdy je rostlina ve stavu zimního spánku. Řízky se mohou odebírat po prvních mrazících ve dnech, ve kterých panují teploty nad nulou. Pro řízkování se vybírají výhony z vrchní části koruny asi o tloušťce 5 až 6 milimetrů, na délku musí mít asi 30 centimetrů a tři očka. Výhonky musí být dřevnaté, zdravé a bez jakéhokoli poškození. Řez musí být v dolní části seříznutý našikmo, nahoře naopak rovně.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stromy na zahradách potřebují zalévat i v zimě, jinak hrozí nenapravitelné škody
Zdroj obrázku: Freepik

Až do jara v chladu

Řízky se musí svázat a v případě odebírání více odrůd popsat, což lze provést pomocí doma vyrobené etikety. Ke svázání postačí drátek nebo provázek, nesmí se však poškodit očka. Výhonky se vloží do krabice s vlhkými pilinami z jehličnatých stromů a bedna se uskladní ve sklepě, kde panují teploty nad nulou a je dostatečně vysoká vlhkost vzduchu. Takto přezimují do konce března, kdy se vysazují do větší nádoby nebo do květníků do substrátu, pod který se vysype jemný štěrk nebo keramzit jako drenáž. Substrát lze připravit ze směsi rašeliny a hrubého štěrku. Řízky se umisťují do hloubky asi 10 centimetrů šikmým řezem dolů.

Mohlo by vás zajímat:  Praktické tipy, díky kterým si zamražená zelenina uchová barvu i chuť

V polostínu při pokojové teplotě

Nádoba s řízky se přenese do místnosti na mírně zastíněné místo. Réva vinná má ráda teplo, proto teploty musí být v rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia, ideální je skleník, případně okenní parapet. Po dvou týdnech sazenice zakoření a začnou rašit lístky, potřebují pravidelnou zálivku. V prvním roce jsou sazenice citlivé na výkyvy teplot, sucho i plísňové choroby a škůdce, proto je potřeba ponechat pouze dva mladé výhonky, aby se keřík nevyčerpával.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/cut-replant-vine-80761.html
Přidat na Seznam.cz