Orchids 595242 1920

Když orchideje trucují a nechtějí rozkvést, dávají najevo své nepohodlí nebo nedostatek péče

Jestli máte doma orchideje, pravidelně se o ně staráte, ale i tak nevidíte žádné květy, může to být z několika důvodů. Mezi nejčastější z nich patří nadměrná zálivka nebo špatné umístění. Orchideje totiž potřebují zvláštní podmínky k tomu, aby nejen rostly, ale objevily se na nich také květy.

Orchidej po koupi doma hned přesaďte

U orchideje si musíte dát pozor na několik věcí. Po zakoupení v obchodě ji ihned přesaďte do nového, průhledného květináče, protože nevíte, jak dlouho byla v obchodě postavená. Dopřejte jí speciální substrát pro orchideje. Jestli rostlinu budete přelívat, bude slábnout a pupeny se neobjeví, ani kdybyste se o ni jinak starali sebelíp.

Mohlo by vás zajímat:  Mečíky je potřeba v září dobře zazimovat
Zdroj obrázku: Freepik

Pro orchidej je lepší, pokud bude delší dobu suchá než přelitá. Zalévat ji můžete jednou za 7–‍10 dní, a to tak, že ji postavíte do vody a sama rostlina si vezme jen tolik vody, kolik potřebuje. Zbytek vody nechte okapat. Že potřebuje vodu, poznáte podle jejích kořenů, které by měly být dobře vidět přes průhledný květináč. Voda by měla být nejlépe stojatá, proto myslete na to, že je nutné ji nechat přes noc odstát a až poté orchidej na několik hodin namočit.

Mohlo by vás zajímat:  Úchvatné orchideje se mohou stát ozdobou každého interiéru. Stačí se inspirovat jejich domovinou

Nedostatek pupenů může mít i jiné příčiny

Pokud rostlinu koupíte a staráte se o ni, je možné, že jeden rok se vám bude dařit, ale ten další už se květy neobjeví, ačkoliv listy rostou nové. Je to dané tím, že orchidej špatně prořezáváte a nezbavujete ji starých listů a dalších nečistot. Po odkvětu je nutné rostlinu oříznout nad třetím okem. Tyto rady platí hlavně na nejoblíbenější odrůdu orchidejí, Phalaenopsis.

Zdroj obrázku: Freepik

Naopak se nehodí stříhat Phalaenopsis, jejíž stonky musí samy uhynout, abyste je mohli odstranit. Orchidej potřebuje také dostatek světla, ale nelíbí se jí přímé sluneční paprsky. V přirozeném prostředí roste na kmenech stromů, kde je vysoká vlhkost, takže ji bude potřebovat i u vás doma.

Zdroj: https://homeguides.sfgate.com/there-way-bring-back-orchid-plant-74480.html
Přidat na Seznam.cz