Spring Flowers Yellow Daffodils Beautiful Yellow Flowers

Narcisy se snadno pěstují, bezproblémové je také jejich množení

Cibulovité krásky, které nesmí v jarních záhonech chybět? Bezesporu narcisy, které jsou mezi pěstiteli velmi populární. A nejsou fádní, existuje totiž množství různých odrůd, které se bez potíží pěstují. V minulosti patřily mezi nejoblíbenější narcisy s voňavými krémovými kvítky a rozměrnou korunou, dnes se najdou na trhu hybridy, které mají rozličné tvary a různé zabarvení. Jak se narcisy pěstují?

Přes padesátku druhů z jedné čeledi

Narcisy patří do čeledi amarylkovitých, přičemž na světě, zejména v evropských zemích, na Středním a Blízkém východě nebo v severní Africe, existuje více než padesát druhů. V tuzemsku kvetou narcisy na jaře, při teplejším počasí už v březnu, vyskytují se i hybridy, které kvetou až do června. Odrůdy se odlišují květenstvím, vzhledem koruny, množstvím květů i barvou, kromě žluté a bílé se objevují též lososové, oranžové nebo dvoubarevné.

Mohlo by vás zajímat:  Kořeny orchidejí mohou snadno začít hnít. Přesazené květiny podpoří v regeneraci skořice
Zdroj obrázku: Freepik

V závětří a na slunci

Kde se na zahradě narcisům daří? Ideálně v chráněných místech před větrem, kam dopadají sluneční paprsky. Nemusí jít o přímé sluneční záření, snesou též polostín. Tento druh rostlin potěší mírně zvlhčená a dobře propustná půda, před sadbou se vyplatí zahnojit půdu kompostem a každoročně hnojení opakovat. Do důlků hlubokých asi 15 centimetrů se vysazují cibule na konci prázdnin, aby rostliny zakořenily ještě před zimou. Cibule se doporučuje ošetřit fungicidem. V suchých létech se musí narcisy zalévat, přílišná vlhkost ale vede ke hnilobě cibulí.

Mohlo by vás zajímat:  Každý zahrádkář se už těší na jaro. Ty nejoblíbenější květiny můžeme sázet hned v dubnu

Bezproblémově přezimují

Hnojení kompostem se provádí ještě před zimou, posléze na jaře se může použít vícesložkový přípravek. Tuzemské odrůdy bez potíží přezimují, cibuloviny se mohou ochránit před mrazem chvojím, slámou nebo vrstvou kompostu, zejména při krutých mrazech bez sněhové pokrývky. Narcisy ohrožují plísně, jako jsou plíseň šedá nebo fusarióza, ze škůdců pak zejména háďátka. Cibuloviny se rozmnožují oddělováním narostlých postranních cibulek u mateční cibule, které se vykopou v průběhu července a nechají dostatečně proschnout do konce léta při teplotách do 18 stupňů Celsia.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/daffodils
Přidat na Seznam.cz