Closeup Fresh Grinding Coffee

Kávovou sedlinu můžeme využít jako hnojivo. Lze ji přimíchat do půdy nebo zálivky

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě a mnoho z nás si bez ní nedokáže představit svůj život. Cenným nápojem ale není jen na povzbuzení, pomůže také na zahradě. Nevyhazujte po vypití kávy sedlinu, protože je skvělým přírodním hnojivem pro rostliny a ochranou proti škůdcům. Použít ji můžete na pokojové i venkovní rostliny a můžete zlepšit jejich kondici, zdraví a vzhled.

Proč kávu používat na zahradě?

Káva vám dodá každé ráno energii, ale funguje také jako skvělé hnojivo pro rostliny. Kávová sedlina je bohatá na minerály (hořčík, draslík, fosfor a měď). Obsahuje také velké množství dusíku, který funguje jako dlouhodobé hnojivo a pomalu se v půdě rozkládá. Sedlina je mírně kyselá, a proto je ideální pro acidofilní rostliny. Použít ji můžete hlavně u hortenzií, azalek, vřesu, rododendronů, kapradin, růží nebo amerických borůvek.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře uskladněné houby si lze dopřát po celý rok. Způsobů jejich uchování je několik
Ground Coffee Is Spilled Table
Zdroj obrázku: Freepik

Kávová sedlina pro zalévání rostlin

Kávu můžete použít jako vyživující prostředek nejen pro hnojení, ale také zalévání rostlin. Tento typ zalévání funguje stejně dobře pro okrasné rostliny, jako pro zeleninové záhony. Jednu sklenici kávové sedliny nařeďte 10 litry vody a počkejte, až pořádně nabobtná. Poté vše promíchejte a zalijte své záhony na zahradě. Ideální bude, když budete postup opakovat jednou za 1–2 týdny. Roztok můžete použít i pro pokojové rostliny, u kterých stačí 1–2 lžičky sedliny na sklenici vody.

Mohlo by vás zajímat:  Posečenou trávu lze využít jako mulč, hnojivo nebo ochranu před mrazem

Kávová sedlina jako součást půdy

Jak už jsme si řekli, káva je bohatá na mnoho minerálů, které mohou velmi prospět vašim rostlinám, ale také půdě, ve které rostou. Můžete ji proto smíchat jednou až dvakrát měsíčně s půdou. Díky tomu zlepšíte provzdušnění a vodní kapacitu půdy. Ideální je tento proces dělat zejména u nově vysazených rostlin do hloubky 15–20 cm, protože díky tomu porostou mnohem lépe, rychleji a získáte bohaté květenství.

Zdroj: https://wisconsinpollinators.com/Garden/TipsCoffeeGrounds.aspx
Přidat na Seznam.cz