Fertilizing Plants Spring

Močovina dodá rostlinám důležitý dusík. Aplikovat ji je ideální v těchto dnech

Každý zahradník, ať už zkušený, nebo začátečník, sní o bohaté úrodě ze své vlastní zahrady. Ta ovšem nepřijde sama bez jeho přičinění. Důležitá je pravidelná péče o rostliny a především dostatečné hnojení. Jestliže si s volbou hnojiva nevíte rady, sáhněte po osvědčené močovině.

Dusík pomáhá zeleni

Rostliny potřebují pro svůj zdravý růst správnou výživu. Nezbytný je hlavně dusík, který je zárukou, že listy budou lesklé a krásně zelené. Na druhou stranu hnojení dusíkatými hnojivy, jako je močovina, není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Když je použijete špatně, vyplaví je déšť nebo zoxidují a efekt hnojení bude naprosto mizivý. Počítejte také s tím, že chvíli trvá, než se hnojení projeví. Výsledky nemůžete očekávat hned. Proč? Močovina je k dispozici ke koupi v zahradnictvích ve formě bílých granulí, které se mohou rozpustit ve vodě. Jde o amidovou formu sloučeniny, ta se ovšem nejdříve chemicky přemění na formu amonnou a nakonec na dusičnan, který už funguje jako hnojivo pro rostliny. Tento proces trvá přibližně tři týdny. Takže mějte trpělivost.

Mohlo by vás zajímat:  Nedovolte, aby se z vašeho domova stalo mraveniště. Malý hmyz vyžene generacemi osvědčená metoda
Zdroj obrázku: Freepik

Jak správně hnojit?

Jakým způsobem močovinu tedy použít, abyste z ní vytěžili maximum? První variantou je nastříkání roztoku přímo na zelené části rostlin postřikovačem či rozprašovačem. Zde ale musíte postupovat podle doporučení výrobce, pokud jde o přípravu roztoku. Přesně dodržujte uváděnou koncentraci, abyste listy nespálili. Nechcete-li riskovat, že se spletete a rostlinám ublížíte, můžete močovinu dát přímo do půdy. Posílíte tím kořeny rostlin, které následně dokážou ze země získat maximum minerálů pro svůj správný růst. Jde hlavně o zmiňovaný fosfor a draslík. Dejte močovinu do půdy už teď na jaře, ale teprve tehdy, když teploměr delší dobu ukazuje minimálně 10 °C. Vyberte si vhodný den, kdy půda bude vlhká po dešti, granule se pak budou v zemi lépe rozpouštět.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/urea-fertilizer
Přidat na Seznam.cz