Close Up Macro Flower

Jiřiny budou zdobit zahradu až do podzimu. V záři slunce jsou nejkrásnější

Jiřiny jsou jedny z nejkrásnějších rostlin, které zdobí naše zahrady. Jejich nápadné květy se začínají objevovat v červenci a jsou poutavě krásné až do podzimu. Přemýšlíte, kdy zasadit jiřiny do země, abyste se v létě ponořili do záplavy pestrobarevných květin? Poradíme, jak jiřiny vysadit, a prozradíme nejdůležitější informace související s péčí o ně.

Oblíbené jiřiny

Jsou řazeny mezi teplomilné trvalky. Přes léto můžou zůstávat na zahradě, ale na podzim je potřeba hlíznaté kořeny vykopat a řádně uskladnit do další sezóny. Existuje mnoho odrůd a některé jsou schopny dosáhnout výšky až dvou metrů, proto je dobré rostliny vysadit v blízkosti altánů nebo plotů, aby měly potřebnou oporu.

Mohlo by vás zajímat:  Fuchsie rozzáří zahradu od jara do léta. Jednoduchým postupem lze každý rok namnožit nové květiny

Kdy začít sázet?

S výsadbou do květináčů je možné začít již v březnu nebo dubnu, pokud ale chcete sázet do země, je nutné vyčkat. Ideální je pustit se do výsadby v druhé polovině května nebo na začátku června.

Zdroj obrázku: Freepik

Ideální stanoviště

Jiřiny milují slunce, takže jim dopřejte místo, kde ho budou mít dostatek. I mírný polostín na ně může mít negativní dopad a způsobit špatné kvetení. Zároveň dbejte na to, aby byly trvalky chráněny před větrem, protože dlouhé stonky jsou křehké a mohou se snadno polámat.

Mohlo by vás zajímat:  Kytice čerstvých květin může rozzářit interiér na dlouhé dny. Stačí využít jednoduché triky

Jak jiřiny připravit?

Jiřiny vysazujeme každý rok na jiné místo. Po zazimování vždy zkontrolujte jejich stav. Pokud zaznamenáte mírné známky plísně nebo hniloby, bude nutné poškozenou část odstranit a zbytek ošetřit fungicidem. Těsně před výsadbou se doporučuje hlízy na několik hodin ponořit do vody. Na pozemku zryjte zem a srovnejte ji hráběmi. Díky tomu uvolníte půdu a jiřiny se snáze přizpůsobí novým podmínkám. Vykopejte díru hlubokou pět centimetrů a rostlinku umístěte a zasypte zeminou. Koncem června můžete jiřiny přiživit vícesložkovým hnojivem, aby rychleji a bohatěji kvetly.

Zdroj: https://www.almanac.com/plant/dahlias
Přidat na Seznam.cz