Ještě není nic ztraceno. Nenáročnou cuketu je možné vysadit i v červnu
Pěstování cukety není složité a mnoho labužníků ji považuje za královnu zeleniny. Z těchto důvodů se často objevuje na zahrádkách. Kromě toho má však ještě jednu výhodu – je to vynikající volba pro zahradníky, kteří nestíhají vysévat brzy zjara. Ukazuje se, že výsev cuket lze úspěšně naplánovat na první polovinu června a nic vám neuteče.
Kdy vysévat?
Pokud máte zájem pěstovat cuketu ze sazenic, musíte si to naplánovat s dostatečným předstihem. Obvykle se sazenice připravují v polovině dubna, záleží vždy na konkrétním počasí. Zároveň musíte být velmi opatrní, abyste při přesazování nepoškodili kořenový bal.
Pokud je však na sazenice již příliš pozdě, je možné cuketu úspěšně vysít přímo do země. Naplánujte si to nejlépe mezi 15. květnem a 15. červnem. Rašící rostliny nevymrznou a díky stále příznivějším povětrnostním podmínkám bude růst cuket probíhat hladce a rychle.
Co cuketa potřebuje?
Cuketa je teplomilná rostlina, proto není radno s jejím výsevem spěchat. V našem klimatu panují mrazy i v květnu. Když tedy chvíli posečkáte, rozhodně neuděláte chybu.
- Stanoviště pro cuketu by mělo být slunečné a chráněné před větrem. Velmi dobře roste při teplotách mezi 20 a 25 °C.
- Nejlépe roste v úrodné půdě, ale substrát méně bohatý na minerály také není velkou překážkou. Obvykle není potřeba ji nijak zvlášť přihnojovat. Vyplatí se však zvážit použití hnoje nebo kompostu na podzim tam, kde plánujete v příští sezóně vysévat cukety.
- Pravidelná zálivka umožní cuketám prospívat. Přestože mají rády teplo, špatně reagují na delší suchá období. Půda by proto vždy měla být mírně vlhká. Chcete-li efektivně zabránit nadměrné ztrátě vody, je dobré půdu kolem rostliny přikrýt vrstvou mulče.
Cuketa je nesmírně zdravá a hodí se k přípravě celé řady pokrmů. Její výnosy bývají skutečně vysoké, takže se můžete těšit na pořádnou úrodu, která vám udělá radost.
Zdroj: https://www.miraclegro.com/en-us/library/edible-gardening/how-plant-grow-zucchini