Tomatoes Farm Close Up Picture Mans Hands Holding Fresh Tomatoes

To nejlepší hnojivo najdeme přímo na zahradě. Rajčatový hnůj rostliny vyživí a ochrání před škůdci

Rostlinné hnojivo je mezi zahradníky vysoce uznávané jako ekologický prostředek pro podporu plodin k růstu a bohatému výnosu. Asi nejznámější je kopřivový hnůj, ale rozhodně není jediným. Podobně jako kopřivy může fungovat také směs rajčatových listů, která je skvělá na květinové záhony, protože je neporazitelným zabijákem škůdců.

Proč rostlinný hnůj funguje?

Rostlinný hnůj je běžný na našich zahradách, ale i na loukách a polích. Dokáže rostliny vyživit, činí je odolnými vůči chorobám a pomáhá likvidovat škůdce. Snadno si ho připravíte sami – nepotřebujete k tomu specializované vybavení ani odborné znalosti v oboru zahradnictví. Jedná se také o velmi ekonomický a ekologický způsob hnojení. Lze jej s úspěchem použít během vegetačního období rostlin a nemá negativní vliv na přírodní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Magnolie je citlivá dáma, která hrubé zacházení nesnese. Za šetrnou péči se odvděčí nádhernými květy
Zdroj obrázku: Freepik

Působení rajčatových listů

Při pěstování rajčat se zahrádkáři zaměřují především na péči o ně. Tentokrát vám doporučujeme podívat se na rajčata z jiného úhlu a vidět je jako cennou surovinu, kterou lze využít k péči o další rostliny a okrasné květiny.

K přípravě hnojení z rajčat lze použít listy i stonky. Jejich výhodou je vysoký obsah draslíku, betakarotenu a vitamínů C a E. Takto přirozenou cestou pomůžete vyživit další plodiny na zahradě.

Jak postupovat?

  • Rozdrťte zelené části rajčete a těsně je položte na dno plastového kbelíku.
  • Na přibližně 300 gramů listů a stonků potřebujete jeden litr vody. Nalijte ji do kbelíku – v ideálním případě můžete použít dešťovou vodu.
  • Odložte alespoň na dva týdny. Jednou denně promíchejte, aby se směs provzdušnila.
  • Když z povrchu domácího hnojiva zmizí charakteristická pěna, je to signál, že hnojivo z rajčatových listů je připravené.
  • Pamatujte, že v této podobě jde o vysoce koncentrovaný přípravek. Před použitím hnojiva k zalévání rostlin ho zřeďte vodou v poměru 1 : 10.
  • Aplikujte přímo do půdy, aby mohlo proniknout do kořenového systému. Pomůže také odradit nenasytné slimáky.
Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/tomato/tomato-fertilizer.htm
Přidat na Seznam.cz