Green Cucumber Growing Field Vegetable Harvesting

Vedle okurek se vyplatí vysadit byliny, kořenovou zeleninu nebo luštěniny

Okurky se řadí mezi největší citlivky na záhonech, jen tak s některou zeleninou nevyjdou a snesou jen málokoho. Špatné umístění nebo nebezpečné sousedství můžou vést k menší sklizni, proto je třeba okurkám v tomto směru vyjít vstříc a vysazovat vedle nich jen konkrétní rostliny. Důvodem nepřátelství je negativní ovlivnění jedné rostliny druhou kvůli vypouštěným chemickým látkám, odborně se tomuto jevu říká alelopatie. V běžném prostředí pak platí, že okurky snesou jen určité sousedy. Jaké druhy se mohou vysazovat vedle okurek?

Mohlo by vás zajímat:  Dobrá kombinace pěstované zeleniny v záhoně zvýší výnosy a sníží výskyt škůdců

Vyšší výnosy? Jedině se správnými sousedy!

Zasazením okurek práce na záhonech rozhodně nekončí, protože se musí plánovat i to, jaké druhy se vysadí do jejich okolí. Při nesprávných kombinacích totiž hrozí nižší výnosy, naopak při správně zvolených „kamarádech“ se podpoří růst rostlin a posilují se tím okurky vůči škůdcům i houbovým chorobám. Právě vzhledem k těmto hrozbám se vyplatí sázet do okolí této zeleniny vratič obecný nebo bazalku, protože jejich vůně odrazuje mšice, brouky i mravence, ale také významně omezuje možnost rozvoje padlí. Dále je vhodné vysadit kmín, koriandr, oregano nebo saturejku, ale pouze v omezeném množství.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulové hnojivo podpoří papriky v růstu a ochrání je před škůdci
Zdroj obrázku: Freepik

Přátelská zelenina k okurkám

Naštěstí se nemusí vysazovat k okurkám jen bylinky, ale rovněž luštěniny, mimo jiné fazole nebo hrášek, protože produkují dusík. Současně vytváří ochranný štít proti větru nebo slunečním paprskům. Mezi přátelskou partu patří též různé druhy kořenové zeleniny, jako jsou mrkev, petržel nebo tuřín, dále rané odrůdy červené řepy. Na záhonech s okurkami nesmí chybět ani květák, brokolice nebo v tuzemsku populární zelí.

Okrasné rostliny v okolí

Existují rostliny, které přirozeně fungují jako odpuzovače mšic, háďátek nebo molic, protože vynikají svými aromatickými vlastnostmi. Právě ty lze zasadit do blízkosti okurek, patří mezi ně měsíček nebo lichořeřišnice, protože patří současně mezi medonosné, a okurkám tak pomohou v hojném plodování. A které druhy naopak nikdy k okurkám nesázet? Rozhodně brambory, ředkvičky nebo rajčata, druhy, které patří do stejné skupiny, a při napadení škůdci dojde k likvidaci celého záhonu s veškerou vegetací.

Zdroj: https://www.masterclass.com/articles/cucumber-companion-planting-guide
Přidat na Seznam.cz