Soda1

Jedlá soda je tajným spojencem všech zahradníků. Vyžene šneky, mravence i mšice

Použití jedlé sody se už dávno neomezuje jen na výrobu domácího pečiva. Dokáže nám pomoci při úklidu a stojí za to ji použít i na zahradě. Jedlá soda nám v zahradě může pomoci vyrovnat se s mnoha naléhavými problémy, včetně škůdců, plevelu a plísňových chorob.

Vlastnosti jedlé sody

Hydrogenuhličitan sodný nebo jinak řečeno jedlá soda je snadno dostupná anorganická chemická sloučenina s mimořádně všestranným účinkem. Nejenže jej můžeme snadno najít v každém obchodu s potravinami, ale především musíme vzít v úvahu, že díky této surovině můžeme vyrobit spoustu levných a ekologických přípravků. Navíc nevykazuje negativní vliv na lidi nebo užitečný hmyz, zejména včely.

Mohlo by vás zajímat:  Spadané listí nemusí být pouhý odpad. Pomůže rostlinám na zahradě i zvířatům

Používáme-li jedlou sodu šikovně, bude bezpečná i pro naše okrasné rostliny nebo plodiny na naší zahradě, které nám ohrožují škůdci nebo plevel. Z tohoto důvodu se jedlá soda stává velkým spojencem mnoha zahradníků. Dokáže si snadno poradit se šneky, kteří bývají noční můrou každé zahrady. Při jejich ignoraci utrpí naše úroda i květiny hodně škody. Jednoduše stačí rozptýlit kolem rostlin, které jsou nejvíce napadeny, vrstvu sody. Tím se vytvoří účinná bariéra před hlemýždi.

Mohlo by vás zajímat:  Přestat plýtvat jídlem je snadné. Foodblogerka Maia Sobczaková radí, jak veškeré zbytky zužitkovat
Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže vám zbavit se mravenců, mšic a jiných škůdců

Přestože mravenci se započítávají i mezi užitečné tvory, kteří čistí trávník od organického odpadu, jedí malé škůdce, přepravují semena rostlin a oplodňují půdu, jejich invaze v zahradě může mít i temnou stránku. Nejenže se mohou dostat do našich domů, aby vytvořily hnízda, jejich vrchovatá mraveniště, která stavějí, mohou bránit správnému zakořenění zahradních rostlin. Když sodu smícháte s moučkovým cukrem a vysypete ho na místech, kde se mravenci shromažďují, připravíte pro ně past. Tato směs je přitahuje, ale zároveň je zahubí.

Mohlo by vás zajímat:  Začít žít zdravě může každý. Bez trpělivosti a pevné vůle to ale nepůjde

Mšice jsou extrémně nenasytní škůdci, kteří nasávají životodárné šťávy z rostlin. Nejen ony, ale i další mohou ničit naši zahradu. Připravte si přírodní postřik z jedlé sody, který vám pomůže s nimi bojovat. Smíchejte dvě polévkové lžíce sody se čtyřmi litry vody. S takovým roztokem stříkejte rostliny každých pár dní, abyste účinně vyhladili nezvané hosty.

Zdroj: https://www.hgtv.com/outdoors/outdoor-spaces/baking-soda-uses-in-the-garden-pictures
Přidat na Seznam.cz