Zivy Plot1

Živý plot zahradu zútulní a schová ji před zvědavými sousedy. Možnosti jsou široké, stačí si vybrat

Živý plot je nejlepším a zcela přirozeným způsobem, jak můžete ozdobit svůj pozemek. Zároveň zabráníme sousedům a kolemjdoucím, aby se nám dívali do zahrady, a získáme cenné soukromí. Dnes se podíváme na to, jaké rostliny byste si měli vybrat, pokud chcete mít nádherný a hustý živý plot. Zamyslet se musíte také nad účelem rostlin, protože je rozdíl, jestli chcete zabránit zvědavým pohledům, nebo vniknutí divokých zvířat na svůj pozemek.

Rychle rostoucí živý plot z jehličnanů a opadavých keřů

Jehličnany jsou jednou z prvních možností, která nám přijde na mysl. Nejoblíbenější jsou túje, protože rostou velmi rychle, jsou kompaktní a pěstují se poměrně snadno. Další možností jsou smrky. Jejich velkou výhodou je hustota porostu a mnoho odrůd, ze kterých můžete vybírat. Díky tomu živý plot nejen rychle poroste, ale také bude mít více odstínů, díky čemuž bude vypadat krásně.

Mohlo by vás zajímat:  Azalka bude zdobit domov po celý rok nádhernými kvítky. Splnit její podmínky není těžké

Další možností jsou listnaté keře, které rychle rostou a jsou stálezelené. Velmi oblíbené jsou buxusy nebo cesmína. Zvolit ale můžete také popínavé rostliny, např. divoké víno, růže, chmel nebo zimolez. Tyto keře porostou na základu zdi, ale mohou pokrýt celý povrch plotu. Oblíbenou možností je také břečťan, ale musíte počítat s tím, že roste poměrně pomalu.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak zasadit živý plot?

Jestli chcete pozemek rostlinami oplotit, měli byste se držet čistých linií, protože to bude vypadat mnohem lépe. Navíc získáte kompaktnost živého plotu, když je zasadíte do jedné řady. Rychlejšího vypěstování dosáhnete, když přizpůsobíte řízky půdě, kterou máte k dispozici. Jehličnany vysaďte na podzim, abyste nenarušili jejich vegetační období.

Mohlo by vás zajímat:  Maliníky podpoří hnojivo připravené z banánových slupek

Přizpůsobte volbu sazenic půdě

Máte-li na zahradě jílovitou (mokrou) půdu, měli byste sáhnout po túji nebo kalině. Na druhou stranu jestli máte k dispozici suchou, písčitou půdu s neutrálním nebo kyselým pH, budou pro vás ideální jehličnany jakéhokoli druhu a nenáročné listnaté keře. Vyzkoušet můžete borovice nebo hloh, kterým se v tomto druhu půdy bude dařit nejlépe.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/fast-growing-hedges
Přidat na Seznam.cz