Close Up Pink Flowers Zygocactus Christmas Tree Houseplant

Je tady doba, kdy se začít starat o vánoční kaktus. Podzimní triky zajistí, že vykvete v pravý čas a bude ozdobou domácnosti

Vánoční kaktus je poměrně specifickou rostlinou, kterou najdeme v řadě domácností. Ne ve všech se ale během vánočních svátků dostaví onen kýžený efekt spojený s tím, že se se objeví nádherné květy. Řada lidí si neuvědomuje, že péče o rostlinu je nejenom celoroční, ale že to hlavní přichází už na podzim. Vzpomenout si až pár týdnů před Vánoci je obvykle pozdě a kaktus nevykvete.

Udělejte vše, co je potřeba

Nyní, v období podzimu je na místě udělat vše, co lze považovat za radikální změny. Pokud ho plánujete přesadit, udělejte to teď. Pokud potřebujete nějaké části odštípnout a zredukovat, je na podzim ta pravá chvíle. I když se to nezná, vánoční kaktus je poměrně citlivou rostlinou, a ne vždy dobře reaguje na jakékoliv změny. I tím se od klasických kaktusů liší. Ty obvykle vydrží téměř vše.

Mohlo by vás zajímat:  Mikrovlnky už roky usnadňují život, ne vše do nich ale patří

Do místnosti, kde se málo topí

Podzim je považován za dobu, kdy startuje topná sezona. To je třeba vzít v potaz při umísťování vánočního kaktusu. Základem by měla být místnost, kde se topí spíše méně. Ideálně to bývají třeba pracovny, jsou to také ložnice, ale může se jednat i o kuchyni. Ne úplně vhodnou volbou jsou chodby, kde ho mohou ohrožovat časté závany ledového vzduchu z venku. A ani světla zde není dostatek.

Zdroj obrázku: Freepik

Na měsíc do chladu

Zhruba měsíc před Vánoci by měla rostlina zamířit do chladu. Opravdu do místnosti, kde teploty nepřesahují 15 stupňů Celsia. Když se drží kolem deseti, je to jenom dobře. V této místnosti ho nechte nejméně 2 týdny a pozorujte, zda se objevují malá poupata.

Mohlo by vás zajímat:  Malý zázrak schovaný v kuchyni: jablečný ocet je výborný nejen k dochucení pokrmů

A zase do tepla

Jakmile se objeví první poupata, je to chvíle přinést vánoční kaktus zase do tepla. Ne však do místnosti, která se naplno vytápí. Aklimatizace by měla být postupná a rostlina by měla mířit opět do místnosti chladnější. Až s přicházejícími vánočními svátky je vhodné přenést ho do obývacího pokoje, který by měl ozdobit svými květy. Právě vyšší teploty jsou jakýmsi spouštěčem, díky kterému se květy objeví velmi brzy.

Zdroj: Life Hacks
Přidat na Seznam.cz