Green Spring Onions Scallions Cutting Board Dark Wooden Table

Jarní cibulku lze sklízet čerstvou po celý rok. Pěstování z cibulek nemůže být jednodušší

Přichází jaro a s ním i plánování prvních prací na zahradě. Pokud právě přemýšlíte, co letos zasadíte, určitě nevynechejte jarní cibulku. Nic neobohatí vaše pokrmy tak jako čerstvá zelenina z vaší zahrady. My vám v dnešním článku povíme, kdy a jak zasadit jarní cibulku, abyste si mohli užívat bohaté úrody této svěží zeleniny.

Nenáročná zelenina vhodná i pro začátečníky

Jarní cibulka není nic jiného než malé cibulky, které jsou připraveny k přímé výsadbě do vaší zahrady. Můžete je najít v každém zahradnickém obchodě. Pěstování z cibulek je snadné a nenáročné, když to srovnáme s vypěstováním cibulky ze semínka nebo sazenic, nejde téměř o žádnou práci. Jarní cibulka je odolná i proti mrazům a jiným nepříznivým podmínkám a ty jsou na jaře velmi časté. Také ani plevel a nemoci tuto plodinu moc neohrožují.

Mohlo by vás zajímat:  Kov na dům i kolem něj: Proč zvolit plechovou střešní krytinu a ocelové plotové lamely

Pokud zima není příliš dlouhá, cibulku můžete zasadit již v březnu. Jestliže se však bojíte vystavit rostlinu nízkým teplotám, můžete ji vysadit na přelomu března a dubna, nebo pokud vám počasí nepřeje, tak až v dubnu. Před samotnou výsadbou připravte rovnoměrné řady, to následně usnadní péči o cibulky při odstraňování plevele. Půda musí být uvolněná a provzdušněná. Cibulky sázejte ve vzdálenosti asi 8 až 10 centimetrů, protože během sezóny zvětší svůj průměr. Sázíme tak hluboko, aby jim trčely špičky cibulky ze země.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní řez ovocných stromů, na co si dát pozor
Zdroj obrázku: Freepik

Jarní cibulka pěstovaná jen na nať

Zelené, křupavé a hlavně čerstvé natě jsou nedílnou součástí jarního menu. Dobrá zpráva je, že si ji můžete pěstovat na parapetu celý rok, nemusíte čekat jen na jaro. Jemná, příjemná chuť jarní cibulky může obohatit saláty, sendviče, polévky nebo i obyčejná míchaná vejce. Připravte si podlouhlý květináč s obyčejným substrátem na zeleninu. Při takovém pěstování stačí udržet mezeru velkou přibližně 4 centimetry. Květináč poté umístěte na slunné místo. Cibulky zaseďte tak, aby čtvrtina z nich trčela nad úroveň substrátu. Substrát se snažíme udržet mírně vlhký.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud máte vlastní zahrádku, určitě si vypěstujte jednoduché, ale velmi zdravé plodiny

Dávejte si pozor, abyste cibulky zbytečně nepřelévali, mohlo by dojít až k jejich hnití. Cibulku si můžete vychutnat po třech týdnech od zasazení. Při sadbě cibulky na zahradu si dávejte pozor, vedle čeho ji umístěte. Pokud je zasazena blízko zelí nebo ředkvičky, kvalitnímu růstu to nebude prospívat. Zkuste ji raději zasadit vedle rajčat, okurek, mrkve nebo petržele. Tyto plodiny si pomohou ke společnému růstu.

Zdroj: https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-spring-onions
Přidat na Seznam.cz