Beautiful Green Fern Leaves Naturerain Forest Fern Background

Víc než krásná dekorace: oblíbené kapradiny vyčistí vzduch a udrží doma příjemné klima

Pokojovky odjakživa slouží pro zkrášlení interiéru, některé druhy mají i praktické funkce. Jedná se především o kapradiny, jejichž bujná zeleň přináší radost, ale fungují také jako užitečné čističky vzduchu a umí regulovat vlhkost vzduchu v místnosti. Z toho důvodu je vhodné o jejich pořízení uvažovat, kapradina však vyžaduje určitou péči. Jak o pokojovky typu kapradin pečovat a jak předcházet jejich usychání nebo chřadnutí?

Rostliny z tropů

Je nutné si uvědomit, že většina kapradin prodávaných v květnících pochází z tropických pralesů Jižní Ameriky. Kapradiny se vyznačují světle zelenou barvou, mívají podlouhlé nebo kadeřavé listy. Právě díky listům fungují jako dokonalé čističky vzduchu od chemikálií včetně formaldehydu a vrací do místnosti kyslík. Pro své umění ionizovat i zvyšovat vlhkost vzduchu se dokonce doporučuje umístit tyto pokojovky do ložnice.

Mohlo by vás zajímat:  Správné zastřihnutí dodá hortenziím sílu pro nové květy. Ne všechny druhy ale můžeme stříhat na jaře
Zdroj obrázku: Freepik

Kapradina vyžaduje péči

A jak se o kapradinu starat? Především je nutné dbát na správnou a častou zálivku, aby se cítila jako v domácím prostředí deštných pralesů. V případě usychání listů nebo konečků je vhodné je preventivně odstranit, aby měla rostlina možnost se zregenerovat. Důležité je také umístění, kapradiny nesnesou příliš světla nebo přímé sluneční paprsky, vlivem kterých může dojít k popálení listů a usychání.

Zvlhčování a hnojení

Kromě systematické zálivky kapradiny ocení zvýšenou vlhkost vzduchu. Je možné kapradiny osvěžit pomocí rozprašovače nebo přenést do koupelny, kde je vyšší vlhkost vzduchu. Důležité je hnojení, které lze provádět odvarem z černého čaje, a jednou měsíčně jím kapradinu zalévat. Kapradiny vyžadují dostatečně velký květináč, ale neměly by se příliš často přesazovat. Před přesazováním je dobré rostlinu hojně zalít, aby se uvolnily kořeny, a poté je možné ji přesunout do nového substrátu. Na dno nádoby se vyplatí naskládat použité čajové sáčky, které zlepší kvalitu zeminy a absorbují přebytečnou vlhkost.

Zdroj: https://www.rollingnature.com/blogs/news/fern-tastic-the-natural-coolers-amp-air-purifiers
Přidat na Seznam.cz