Paniculate Hydrangea White Flowers

Hortenzie se na podzim nestříhají. Potřebují hnojení a ochranu před zimou

Hortenzie jsou princeznami zahrad, protože vytvářejí jedinečná kulovitá květenství, která hrají pastelovými barvami, až oči přecházejí. Každý pěstitel je na své květiny patřičně hrdý, proto jistě nechce o takové unikátní krásky přijít. Keříky vyžadují před zimou jistou péči, aby mohly v pořádku přezimovat a na jaře opět bujně růst a později vykvést. Jaké práce jsou spojené na podzim s hortenziemi a na co se nesmí zapomenout?

Zastřihávat? Ne!

Podzim je ve znamení nůžek a ostrých nožíků, většina ovocných stromů nebo okrasných keříků potřebuje před zimou prostříhat, aby nedošlo v mrazech k jejich úhoně. U hortenzií je tomu naopak, nehledě na odrůdy, které se na tuzemských zahradách pěstují, je vhodnější provádět střih až v předjaří, aby nedošlo ke ztrátě pupenů. V dalším roce by totiž ostříhané hortenzie nemusely vůbec vykvést, navíc jsou takto upravené rostliny náchylnější na vymrzání s tímtéž důsledkem.

Mohlo by vás zajímat:  Ovocné keře, které do české zahrady vnesou kousek exotiky, nové barvy i zajímavé chutě
hydrangea-flower-surrounded-by-lush-green-leaves
Zdroj obrázku: Freepik

Odřezávání květenství a výsadba

Co udělat s odkvetlými květy? Mohou se odříznout, přičemž se odstraňují ostrými a vydezinfikovanými nůžkami nebo nožem, řez musí vést přímo nad místem výrůstku. Mohou se ale taktéž nechat uschnout a na jaře se odstraní při prořezávce. Od září až do listopadu se mohou vysazovat nové sazenice, vhodné jsou k těmto pracím teplé dny, kdy se sází do zeminy hned po nákupu, aby kořeny nezaschly. Zkušení zahradníci mohou taktéž v tomto období připravit dřevnaté řízky.

Mohlo by vás zajímat:  Borůvkové keře vyžadují na podzim dostatek hnojiva a zálivky

Zahnojování a přikrývání rostlin

Zapomenout se nesmí ani na hnojení, už od srpna se nedoporučuje hnojit dusíkatými hnojivy, vhodnější jsou přípravky na bázi fosforu a draslíku, protože se tímto způsobem podpoří mrazuvzdornost hortenzií. Ještě v listopadu se může použít kompost. Nezbytné je rovněž připravit rostliny na zimování, ochranu zajistí valy z jehličnaté kůry nebo zahradní rašeliny ve tvaru mohyl. Ideálním časem je druhá polovina listopadu při prvních mrazících. Na ochranu korunky keříku se pak může použít jutový pytel, sláma v několika vrstvách nebo agrotextilie, ze které se vyrobí kapuce a dole se sváže provázkem.

Zdroj: https://www.espoma.com/gardening/fall-gardening/your-guide-to-fall-hydrangea-care/
Přidat na Seznam.cz