Hydrangea Flower Closeup

Hortenzie se před zimou nestříhají, vhodný čas je až na jaře

Bohaté kulaté květy a keříky obsypané všemi barvami, hortenzie patří mezi krásky, které nesmí na zahradě chybět. Jedinečné ozdoby venkovních prostor nejsou náročné na péči, přesto potřebují před zimou správné ošetření, aby nedošly vlivem povětrnostních podmínek k úhoně. Mezi povinné práce pak rozhodně nepatří jedna činnost, která je naopak běžná pro ostatní vegetaci. Jak se hortenzie připravují na zimu a co je může zabít?

Velkolepý dojem bez náročné péče

Proč vysadit na zahradu právě hortenzie? Především kvůli jejich nenáročnosti, nepotřebují takřka nic, přitom bujně kvetou a vytváří kulovitá květenství v mnoha barvách. A jak přistupovat k těmto rostlinám na podzim? Na rozdíl od jiné vegetace se nedoporučuje keříky prořezávat, protože tímto krokem může dojít k jejich oslabení a promrznutí. Další sezóna pak může být kvůli horlivosti zahradníka a připraveným nabroušeným nůžkám zcela bez květů, v nejhorším případě může toto nadšení přivést hortenzie k záhubě.

Mohlo by vás zajímat:  Omamný šeřík uklidňuje, ale také léčí. Nezapomeňte si pár větviček utrhnout
blue-hydrangea
Zdroj obrázku: Freepik

Podzimní péče o hortenzie

Připravené nůžky uklidit? Rozhodně! Nehledě na druh pěstované hortenzie se musí prořezávka správně načasovat, nejvhodnějším obdobím je předjaří. Prostřihávání na podzim může vést ke ztrátě pupenů, nadto může dojít k promrznutí rostliny. Zastřižené výhony jsou totiž otevřeným vchodem pro mráz. Oslabená rostlina nestihne před zimou posílit a neodolá povětrnostním vlivům, proto nastává čas na prořezávku až po velkých mrazech v polovině března.

Suché aranžmá pozdního podzimu

Oproti jiným rostlinám se nemusí odstraňovat ani odkvetlá květenství. V pozdním podzimu pak jsou ozdobou, případně se mohou opatrně odstranit pomocí ostrého nožíku těsně nad výrůstkem. Mohou ale zůstat na rostlině po celou zimu a odstranit se až na jaře. Na podzim se odstraňují pouze poškozené výhony chorobami nebo škůdci. Před zimou se ještě doporučuje korunu chránit pomocí agrotextilie nebo slámy, okolo kmínku se naopak musí při prvních mrazících vytvořit mohyla z mulče z kůry jehličnatých stromů nebo ze zahradní rašeliny.

Zdroj: https://www.thespruce.com/hydrangea-winter-care-5089382
Přidat na Seznam.cz