Skudce

Jak se zbavit hryzců či hrabošů? Vyzkoušejte tyto tipy

Proti hryzcům nebo hrabošům někdy nepomohou ani kočky a psi a ne každý si může dovolit chovat dravé ptáky. Co všechno se dá vyzkoušet, pokud se chcete zbavit těchto hladovců? Hloubí si spletité chodbičky, škodí kořenům i nadzemním částem rostlin. Kromě různých drastických metod se ale nejprve zkuste zaměřit na prevenci.

Hraboš polní (Microtus arvalis)

Hraboš polní má obrovskou rozmnožovací schopnost. Na stránkách agroporadenství se můžete dočíst, že jeden pár hraboše dokáže zplodit v období od března do prosince ve třech generacích až 2 557 jedinců. 3 000 jedinců dokáže za měsíc spotřebovat alespoň 2 tuny rostlin a 400 kg obilí.

Hraboši se běžně dožívají 1 – 4 měsíců, výjimečné případy se dožili i 4 let. Přemnožení hrabošů prospívá „nepořádek“ v zahradě. Neposbírané zbytky úrody, nedostatečně obdělávána půda – to vše jim poskytuje útočiště i potravu. Poškození, které způsobují hraboši, si můžete všimnout zejména na kořenové zelenině, cibulkách květů, na trávnících či okopaninách. Na kůře ovocných stromů zanechávají kruhovité rány po okusování, narušit dokážou i kořenovou soustavu. Hraboši se před nepřítelem brání zoubky a ostrými drápy.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny před mšicemi zachrání kopřivový postřik

TIP: Jak na krtka na zahradě?

Hryzec vodní (Arvicola terrestris)

Hryzec vodní žije v blízkosti vod. Na rozdíl od rodinně založeného hraboše žije mimo období páření samotářsky. Vytváří chodbičky dlouhé několik desítek metrů. Tyto chodby vede většinou vodorovně 15 – 40 cm pod povrchem, někdy až do hloubky 1 m. Hryzec při budování svých chodbiček nejednou využívá i tunely, které zanechal krtek, ale potřebuje si je rozšířit.

Hryzci vycházejí ze svých podzemních sítí většinou v noci a východ se snaží dobře zamaskovat.

Prevence proti hlodavcům

Pravidelné sekání trávy a čištění „hluchých“ míst v zahradě napomáhá, protože si ani hraboši, ani hryzci si nepřejí být rušeni ve své soustavné činnosti. Nejen porost, který je chrání, ale i zbytky úrody přitahují hlodavce a poskytují jim skvělé místo pro život.

Mohlo by vás zajímat:  Vaječné skořápky je škoda jen tak vyhodit. Ze zahrady odeženou šneky a posílí rostliny

Spadané ovoce hraboše přitahuje. Proto například odstraňujte zpod stromů popadané ovoce a udržujte trávníky. V krátké trávě byste měli nechtěné obyvatele stále na očích a to se jim nelíbí. Irituje je neustálé ničení chodeb. Především samotářští hryzci, kteří si skrývají obydlí velmi choulostivě, jsou z častého ničení chodbiček zoufalí. Plodiny můžete chránit tak, že je vysadíte do nádob s dostatečným místem pro tvorbu kořenové soustavy, ale zároveň bránícím před napadením hlodavcům.

Když už třeba zakročit?

Dobrým výsledkům se těší dýmovnice na hlodavce. Po zapálení a vyhoření takové dýmovnice v půdě se začne uvolňovat toxický plyn, který hryzce, hraboši i krtky okamžitě usmrtí.

Používají se i želatinové a granulované návnady, s nimiž však bývá základní problém – může je zkonzumovat i dítě, domácí mazlíček nebo drůbež. Proto je třeba používat pouze tehdy, pokud by neměly napáchat více škody než užitku. Návnady třeba vkládat jen do nitra chodeb a obývaných nor. To jsou takové, které mají hladké stěny a v jejich blízkosti se nacházejí zbytky potravy.

Mohlo by vás zajímat:  Proti plzáku španělskému pomůže kávová sedlina nebo vaječné skořápky

Různé elektrické odpuzovače se v boji proti hrabošů a hrabošům nedoporučuji. Hluk či vibrace nejsou v této souvislosti až tak účinné jako tehdy, když se potřebujete zbavit krtka.

Rovněž není prakticky účinné ani vysazování aromatických rostlin jako jsou například aksamitník nebo česnek.

Obdobně nemusí zabrat ani využití aromatických odpuzovačů, jako jsou například ústřižky látek, napuštěné petrolejem, naftalen nebo psí hovínka či cigaretové nedopalky.

Pokud se rozhodnete použít mechanické pasti, umístěte je ke vchodům do podzemních nor.

Zkuste odpuzovače

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

2 Odpovědi na “Jak se zbavit hryzců či hrabošů? Vyzkoušejte tyto tipy”

  1. Bojovali jsme s hrabošem dvě sezóny a nejlíp se nám osvědčil jedový gel, který je zmíněný i v tomhle článku a který dokáže hraboše dost zdecimovat, nicméně jako nejlepší se nám osvědčil gel v kombinaci s odpuzovačem na hraboše deramax cvrček. Co se nepodaří vyznat odpuzovači, to zdechne po požití gelu. Zdá se, že ti hlodavci při neustálém rušení tím odpuzovačem už ani nejsou tak obezřetní a jako zhlouplí se klidně namlsají i jedového gelu.

Komentáře jsou uzavřené.