Caterpillar 4229564 1280

Jak se efektivně vyhnout přítomnosti nežádoucích škůdců na zahradě

Chcete se vyhnout přítomnosti nežádoucích škůdců na zahradě, jako jsou například mšice nebo slimáci? V takovém případě se nabízí řada možností, jak se těchto nezvaných návštěvníků snadno zbavit. Kromě drastické a často zdravotně závadné chemie však můžete zvolit i přírodní metody, s jejichž pomocí také dosáhnete velmi dobrého výsledku.

Ježek a vaječné skořápky proti slimáků

Do ekologického boje se slimáky můžete zařadit odpad z kuchyně v podobě vaječných skořápek. Ty jsou ostré, takže při hrubším namletí fungují jako mechanická zábrana před šneky a slimáky. Kromě toho navíc do půdy uvolní celou řadu prospěšných látek v čele s vápníkem, který podporuje přirozené půdní procesy. Postrachem slimáků je také ježek. Snažte se mu proto vytvořit na zahradě vhodné podmínky.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice je tajným spojencem každého zahradníka. Rostliny posílí, ochrání a uzdraví

Rostliny, které odpuzují mšice

Mezi prospěšné způsoby, jak odradit mšice, aby se vyskytovaly na vašich rostlinách, slouží zapojení jiných rostlin. Kolem záhonů tak vysaďte například afrikány, tymián, bazalku, saturejku, mátu či podobné silně aromatické rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Slunéčko sedmitečné zlikviduje mšice

Dále se můžete snažit na svou zahradu přilákat také slunéčka sedmitečná, která si velmi dobře poradí s likvidováním mšic. Jeden dospělec jich totiž za svůj život dokáže sníst až 5 000. Stejně žravé jsou i larvy berušek, takže pokud se objeví na vašich rostlinách, můžete mít radost a snažte se jejich výskyt podpořit i vysazením vhodných rostlin, jako jsou například kopretiny.

Mohlo by vás zajímat:  Hraboše ze zahrady vyžene chilli. Toto pikantní koření tak ochrání všechny pěstované rostliny

Parazitické vosičky do skleníku

Odstranění mšic ve skleníku či fóliovníku může být o něco komplikované. Přírodní metodou jsou speciální parazitické vosičky, které se mšicemi také živí. Jednoduše je objednáte přes internet a následně podle návodu vypustíte na uzavřené místo, kde vás trápiví výskyt mšic. Za několik týdnů by se zde neměla vyskytovat již žádná mšice.

Přidat na Seznam.cz