Pineapple 867245 1920[1]

Exotická lahůdka se dá vypěstovat i u nás. Stačí k tomu nákup jednoho kusu známého ovoce

Ananas mnoho lidí kupuje alespoň na Vánoce, ale jsou i taký, kteří si jeho chuť dopřávají po celý rok. Kromě své chuti prospěje i zdravotními benefity, nebo vlivem na hubnutí. Je proto vhodné zařadit ho do jídelníčku trvale. Kupování v obchodech ale není vždy jediná možnost, jak si ho dopřát kdykoliv je chuť. Tato exotická plodina se dá hravě vypěstovat i v našich podmínkách. a jde to jednodušeji, než si řada lidí myslí.

Vytvořte si sazenici

Sazenici si lze i jednoduše vytvořit. Stačí k tomu jeden kus tohoto chutného ovoce, které si koupíte. Nejlépe uděláte, pokud jej koupíte na trzích a ne v supermarketu, kde jeho kvalita není nejlepší. Měl by mít intenzivně zelené listy bez zbarvení. Stačí celý trs listů odříznout kousek nad plodem, přibližně dva centimetry. Slupka a dužina musí být oloupané, aby vám zůstalo jen jádro. Je snadné zjistit, že jste na něj narazili, protože je pevnější a o něco lehčí než zbytek ananasu. Připravená sazenice musí být zakořeněna.

Mohlo by vás zajímat:  Pročistit vzduch doma zvládnou krásné rostliny, které navíc nevyžadují velkou péči
Zdroj obrázku: Pixabay

Nejprve rostlinu rozmnožte

Zasazení ananasu je snadné. Připravte velkou nádobu, naplňte ji vodou a položte jádro dovnitř tak aby bylo mokré. Nyní byste měli být trpěliví a počkat, až se objeví kořeny. Proces může trvat několik týdnů, takže musíte pravidelně doplňovat vodu a počkat, až budou kořeny několik centimetrů dlouhé, by bylo sázení úspěšné a snadnější. Abyste zabránili vzniku plísňových chorob a plísní, můžete do nádoby přidat aktivní uhlí.

Sázení je jednoduché

Když sazenice vytvoří kořeny, může být umístěna do květináče. Před tím ho stačí naplnit univerzální zeminou pro exotické stromy a ve spodní části vytvořit drenážní vrstvu. Nezapomeňte mít v nádobě také drenážní otvory, aby rostlina neuhynula. Jádro nakonec vytvoří více rostlin, které musíte oddělit pomocí řízků, zakořenit a umístit do země samostatně. Asi po dvou letech vám rostlina začne plodit ovoce. Do té doby bude okrasou vaší domácnosti.  Ananas musí stát na světlém místě a musí být alespoň jednou týdně zalíván.

Mohlo by vás zajímat:  Obávané mušky se drží u rostlin a otravují život. Skutečná hrozba však číhá mezi kořeny

Konzumujte jej pravidelně

Pravidelná konzumace plodů vám zajistí pevné zdraví. Díky vitamínu C posílíte imunitu a minerály zajistí, že vaše kůže, vlasy a nehty budou pevné, lesklé a pružné. Ananas má tu výhodu, že jej můžete konzumovat buď ve sladkých jídlech, jako jsou zmrzlinové poháry, ale také například v kombinaci se slaným těstem na pizze, kde chutná výborně. Neváhejte experimentovat a konzumujte své plody ananasu často. Budou zdravější, než ty z obchodního domu. 

Zdroj: https://empressofdirt.net/grow-pineapple-indoors/
Přidat na Seznam.cz