978

Vyzkoušeli jsme: ruční pily Silky na zahradu i do lesa

Je otázkou, jestli v roce 1919 pan Katsuji Miyawaki z japonského města Uno tušil, že se název jeho značky Silky rýmuje s českým výrazem „pilky“, nicméně se za téměř století skutečně řezné nástroje Silky staly téměř synonymem pro kvalitní, spolehlivé a dobře fungující skládací, teleskopické, distanční či řezbářské pily a pilky. Díky eshopu pro arboristy a pracovníky ve výškách Worksafety.cz jsme získali možnost otestovat celkem 3 nabízené modely těchto ručních skládacích pilek, což je v tomto období příchodu vegetačního období stromů a dřevin obzvlášť vhodné. Z hlediska pravidel pro ořez dřevin a keřů totiž zdaleka neplatí, že bychom měli všechny rostliny ořezávat ještě před jejich vegetačním obdobím, naopak pro některé konkrétní rostliny platí, že je dobré pro správný řez vyčkat třeba i do odkvětu.

Důležité jsou správné nástroje

Kromě vhodného období je důležité zvolit i správnou techniku řezu, a to za použití vhodných, tedy hlavně dostatečné ostrých nástrojů. Ne každou větev odstraníte pouze pomocí nůžek nebo ostrého nože, na silnější kusy dřeva je zkrátka potřeba dobrá pila, přičemž ne vždy se z důvodu velikosti či manipulačního prostoru hodí klasická ruční pila s fixním listem nebo rámem. Pro prořezávání hůře dostupných větví nebo částí keřů jsou proto kolikrát lepší skládací ruční pily, které i přes svou často nižší hmotnost nabízejí velmi slušnou ostrost řezu, takže se nemusíte bát, že byste s pilou při použití vhodné techniky např. oslabili strom nebo jinak poškodili větvení.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí včelí úly na vzestupu za záchranou včel, některé se vejdou i na balkon

Základní funkce ručních pilek

Kvalitně vybraná ruční pilka by měla plnit tři základní funkce, konkrétně:

  • Dobrý a lehce proveditelný řez
  • Bezpečné otevírání a zavírání listu s ostřím
  • Lehkost a dobrá mobilita

Mimo tyto funkce je také důležité mít na paměti, že samotné ostří i rukojeť by měly být z trvanlivých materiálů, což je důležité zejména u použité oceli v případě listu pily, který je často vystavován agresivním povětrnostním i vlhkostním vlivům. Jako poslední kritérium, na které je vhodné brát ohled při výběru vhodné pilky, je i ergonomická rukojeť s dobrým úchopem, která je zásadní pro pohodlnou a efektivní práci. Dnes se většina rukojetí vyrábí s rozšířeným spodním koncem pro lepší držení a některé modely nabízejí i hrubší povrch či jiné úpravy pro lepší práci s konkrétní pilkou.

Skládací ruční pily Silky

Tři modely ručních pil Silky, které jsme měli možnost vyzkoušet, se od sebe liší zejména délkou ostří, zpracováním rukojeti a hrubostí zubů, která tak trochu určuje, kde jsou silné stránky těchto pilek. Zatímco model Silky Gomboy představuje ideálního společníka na zahradu, a to jak pro amatérské zahrádkáře, tak i pro zkušenější arboristy, model Pocketboy ocení zejména vyznavači delších pobytů v přírodě či na lovu, kde je občas potřeba připravit dřevo na otop či se dostat skrze hůře prostupný terén. Pokud ovšem pracujete v lese a potřebujete k sobě pomocníka, který si poradí i s většími kusy dřeva, pak zase oceníte pilu Silky Bigboy s délkou listu 36 cm.

Mohlo by vás zajímat:  To nejzdravější ovoce je plné vitaminů a antioxidantů. Tyto druhy mohou vyrůst i na vaší zahradě

Všechny skládací pily Silky se mohou pochlubit kvalitně zpracovanými a vhodně padnoucími rukojeťmi a velmi dobrým ostřím, které dohromady umožní efektivní práci na zahradě i v lese, navíc každá z testovaných pilek je přizpůsobena do svého prostředí. Jak už jsme napsali výše, pilku Silky Gomboy ocení zejména zahrádkáři a arboristé, a to díky střední délce a adekvátně hrubým zubům, které si bez problému poradí s většinou dřevin běžných v našich zahradách a sadech. Šikovný a odolný model Silky Pocketboy zase využijete všude tam, kde potřebujete mobilní a rychle použitelnou pilu, tedy při nejrůznějších výpravách a jiných outdoorových aktivitách. Tato pilka, která se mimochodem stala vítězkou své kategorie ve spotřebitelském testu časopisu dTest, je dodávána s praktickým pouzdrem a závěsem na opasek, takže je kdykoliv připravena k použití. Pro ty z vás, kdo hledají nekompromisního spojence zejména do lesů a k náročnějšímu zpracování dřeva, je pak určen poslední testovaný model, a sice Silky Bigboy. Tento nástroj rozhodně nezůstává nic dlužen svému jménu, jelikož se v dobře padnoucí rukojeti skrývá 36 cm dlouhý list jištěný pojistným systémem. I přes svou velikost váží celá pila jen 450g, a tak si jí při využití závěsného oka na vašem opasku prakticky ani nevšimnete.

Mohlo by vás zajímat:  Díky jedinému prostředku se květinám i zelenině vyhnou všechny nemoci, šanci nedá ani škůdcům

Se Silky neuděláte chybu

Pokud bychom se bavili o kvalitě řezu jednotlivých pilek, pak můžeme konstatovat, že všechny tři modely vykázaly podobně slušnou kvalitu řezu, a to bez výraznějších rozdílů. Samozřejmě se větve se silnějším průměrem lépe řežou s delší pilou s hrubšími zuby, nicméně ani její menší kolegyně rozhodně ostudu neudělaly, a tak je možné závěrem říci, že pokud se rozhodnete pro pilku od společnosti Silky, máte vždy jistotu kvalitního a ostrého řezu, proto bude hlavním kritériem výběru prostředí a situace, kde hodláte svou pilku používat. Naštěstí však společnost Silky poskytuje dostatečně široký sortiment pokrývající většinu aktivit spojených s řezem stromů a křovin, a tak vám k dobrému výběru postačí navštívit příslušnou kategorii ručních pil v obchodech s arboristickými potřebami, jako je právě Worksafety.cz a vybrat si pilu přesně pro vás. Se Silky totiž rozhodně neuděláte krok vedle.

Přidat na Seznam.cz