Borůvky

Jak pěstovat kanadské borůvky

Představují nejen krásný doplněk zahrady. Jsou i velmi chutné a zdravé. Mají příbuzenský vztah s borůvkami lesními. Ovšem na rozdíl od lesních borůvek vytvoří pěstitelům kanadské borůvky rozložité keře. Patří mezi velmi efektivní investice.

Oldiefan / Pixabay

Jejich keře dorůstají do výšky 2,5 metru a dožívají se několik desítek let. Zahrádkáři i pěstitelé se tak mohou těšit na velké plody a obzvláště velkou sklizeň úrody. Z jednoho keře se sklidí, až 5,5 kilogramů úrody. Chcete taky sklízet úrodu? Stačí si keře pořídit a zjistit si informace o tom, jak pěstovat kanadské borůvky.

Požadavky na pěstování

Na rozdíl od ostatních bobulovin mají tyto borůvky specifické požadavky na své pěstování. Specifičnost se týká PH půdy. Pro svůj zdravý růst vyžadují kyselou půdu, ale nesnášejí vápno. Pěstovat je můžete v té části zahrady, kde jste provedli úpravu půdy. Což znamená, že tam je navezená rašelina pro vřesy, rododendrony a další kyselomilné rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Ovoce v zimě doplní vitamíny a vlákninu. Nabídka je široká

Rostliny jsou samosprašné, ale pro dosažení větší úrody je vhodné vysázet do jejich blízkosti i jiné odrůdy. Opylení pylem jiné odrůdy zajistí jejich větší plodnost. Plodit začínají většinou čtvrtým rokem. Plné plodnosti však dosáhnete až v roce pátém.

Stanoviště a pěstování

Jak pěstovat kanadské borůvky? Základem úspěchu je výběr správného stanoviště a dostatek péče. Vyžadují dostatečně vlhkou, kyselou půdu a slunné stanoviště i polostín. Pokud je chcete vysadit u zdi, musíte zajistit, že se vápno k rostlinám nedostane ani při dešti. Reakcí na přítomnost vápna v půdě je zežloutnutí listů.

Mohlo by vás zajímat:  Místo kompotů a dezertů raději unikátní třešňová tinktura. S mnoha zdravotními problémy zatočí během chvíle

Bezpečnější je pěstovat kanadské borůvky ve velkých kontejnerech naplněných odpovídající zeminou. Ph půdy vyžadují mezi 3,5 až 4,5, půda by též měla být propustná, nejlépe písčitá. Při časné jarní nebo podzimní výsadbě, upravíte zeminu do hloubky půl metru a šířku kruhu okolo metru a půl. Takovou musíte vyhloubit jámu a vykopanou zeminu nahradíte substrátem. Rostliny zasadíte a mulčujete.

Mulčovat můžete buď posekanou trávou ze sekačky anebo pilinami či borkou. Pravidelně je zavlažujte. Pozor na přemokření to nemají rády. Nejvhodnější vodou pro zálivku je voda dešťová. Přihnojování provádějte hnojivy pro kyselomilné rostliny. Koření velmi mělce, tak se neokopává, pouze se vytrhává plevel.

Mohlo by vás zajímat:  Během parného léta osvěží pokožku nejlépe melounová péče. Pleť bude hydratovaná a sametová na dotek

Zralé pro sklizeň jsou tehdy, když jsou plody tmavě fialové i přesto je, ponechte na rostlině ještě deset dní. Důležitá je také ochrana před ptáky, kteří by borůvky velmi rychle ozobali. Nejlepší ochranou je natažení sítí. Zimu vám přečkají bez úhony. V případě, že některé výhony omrznou, stačí je na jaře odřezat a ony znovu obrazí.

Přidat na Seznam.cz