Jak pěstovat orchideje doma

Mnoho zapálených pěstitelů pokojových rostlin si klade stále stejnou otázku: Jak doma pěstovat orchideje? Samozřejmě, že chtějí, ať jim tyto krásky dlouho vydržely v květu. Vypěstovat tyto rostliny doma je celkem oříškem. Pěstování orchidejí představuje koníček, který vyžaduje hromadu Vašeho času a trpělivost. Jejich exotická vůně ale za námahu a starost stojí.

Orchideje

Charakteristickým znakem těchto nádherných rostlin jsou květy velmi bizardních tvarů. Běžně se dnes setkáme s jejich šlechtěním v botanických zahradách a zahradnictvích. Pro jejich množení jsou vyvinuty technologie. Množí se hlavně v laboratorních podmínkách. Po dvou letech se přenášejí do skleníků, kde se jim daří.

Mohlo by vás zajímat:  Kvůli čtyřem zbytečným chybám balkonové rostliny trpí a místo krásných květů chřadnou

Sice se orchidejím daří v teplém, vlhkém skleníků, ale úspěšně je můžete pěstovat i doma. Klidně i v panelákovém bytě. Ovšem pěstování vyžaduje jisté předpoklady. V první řadě si musíme uvědomit, že orchideje mají velmi různorodé a specifické nároky na pěstování. Žádná ze známých druhů nekvete celoročně a to je nutno si uvědomit, protože po odkvětu ztrácí dekorativní charakter.

Jak pěstovat orchideje doma?

Pro pěstování orchidejí doma je nutné naučit se vytvářet jim ideální prostředí pro růst. Musí se ve Vašem bytě cítit jako doma v pralese. Takže bude třeba zajistit místo s dostatečným přísunem světla. Správné pěstování se dá naučit a květiny se Vám bohatě odmění. V období svého květu budou nádherně dekorativní a exoticky provoní celý byt.

Mohlo by vás zajímat:  Co je to žížalí čaj, čeho se dělá a jak přesně může prospět vaší zahradě

Při pěstování doma musí být rostlina umístěná v pokoji, kde se teplota pohybuje okolo 20°C. Rostliny potřebují hodně světla a tepla. Rovněž se zajišťuje dostatečná vlhkost vzduchu. Vlhkost činní zhruba 80%. Vlhkost můžete zajistit pomocí zvlhčovače vzduchu.

Nebo pod květináč umístíte misku s vlhkým štěrkem. Vždy zajistěte, aby orchidej nestála přímo ve vodě. Může to podporovat vznik různých parazitů a hub. Doma nikdy rostlinku neumisťujte na přímé slunce. Před ním musí být chráněná. Ideální je umístění na okna s východní orientací.

Mohlo by vás zajímat:  Sběr kaštanů přináší řadu benefitů pro člověka i přírodu

Nejčastější chyby pří pěstování orchidejí doma

Mezi ně patří chladné prostředí a nevhodná zálivka. Nejprve tak dochází ke ztrátě kořenového balu. Listy začnou vypadat nezdravě a rostlina jako by sesychala. Při včasném zásahu jí však dokážete zachránit. Ostříhejte kořeny a celou rostlinu i s listy umístěte do igelitového sáčku s vlhkým mechem.

Takto připravenou orchidej umístíme na teplé a světlé místo. Po určité době se vytvoří nové kořeny. Pozor i na přítomnost uhličitanu vápenatého, který se projevuje bílým povlakem na květině. Ihned jí přesaďte a změňte vodu pro zálivku.

Přidat na Seznam.cz