jak pěstovat kiwi

Jak pěstovat kiwi?

Břečťan popínavý, známé jako kiwi, si už našly své obdivovatele i mezi našimi zahrádkáři. Pěstovat je však můžeme jen v teplých, vinařských oblastech a na chráněných místech, jako jsou jižní strany chatky či domku.

Před několika lety se k nám dostaly pouze dvoudomé rostliny před chladem, nazývané také kiwi. Z odrůd zmíníme Abbot, Allison, Bruno, Hayward, Montgomery, Tomuri, Vincent a jiné. V posledním období byla vyšlechtěna odrůdy Jenny, která je oboupohlavní a samosprašná, což je pěstitelsky velmi výhodné, neboť nepotřebuje i samčí i samičí rostliny, čímž ušetříme prostor.

Pěstujeme kiwi

Pokud se rozhodneme pěstovat kiwi, úplně nám postačí jedna nebo dvě rostliny. Vždyť na jedné rostlině se může urodit i tři sta plodů. Aktinidie je vlastně opadavá liána dorůstající až do délky devět metrů, proto ji lze vést na drátěnce jako vinná réva. Jarní, novovypučané výhonky jsou velmi citlivé na nízké teploty a snadno namrzají, a tak je dobré mít k dispozici ochranné prostředky na přikrytí, například pytlovinu, fólii a podobně. Pro její citlivost se pěstuje i pod fóliovníků. Na zimu je vhodné kořeny přikrýt. Sazenice si můžeme vypěstovat ze semene, ale tehdy je těžké určit samčí a samičí rostliny. Proto raději uplatňujeme vegetativní rozmnožování řízkováním nebo roubováním. Nejúspěšnější je použít odřezky z rodících rostlin brzy na jaře nebo v červnu. Zakořeněné můžeme vysazovat od jara do podzimu pod podmínkou, že si je předpěstujeme v kořenáčích. Je třeba pamatovat na to, že mladé rostliny jsou choulostivé, proto je nejlepší, pokud je zazimujeme v pařeništi nebo ve studeném skleníku.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře vybrané krmení pomůže ptákům na zahradě přežít zimu

Před výsadbou na trvalé stanoviště půdu smícháme s vyhnojeným kompostem nebo dokonale rozloženým hnojem. Půda má být propustná, hluboká, výživná a prokypřená alespoň do hloubky šedesát centimetrů. V těžké půdě rostliny dlouho vegetují a namrzají. V dalších letech dbáme na přihnojování zejména hospodářskými hnojivy.

Plody se vytvářejí na jednoletém dřevě. I když jsou v našich podmínkách podstatně menší, mají vysoký obsah vitaminu C. Liány začínají rodit po šesti až osmi letech po výsadbě. Během roku je třeba rostliny sledovat a usměrňovat je, neboť mladičké výhonky při kontaktu s rovným starším dřevem nebo drátem se začínají navíjet, čímž dochází k znehodnocení části rostliny. Břečťan popínavý poměrně dobře odolává chorobám a škůdcům, přesto však třeba dávat pozor na štítenky, kořenovou hnilobu a hnilobu plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Kokosový olej je ideální volbou pro smažení, tělu dodá energii a uleví při bolesti

Pár důležitých rad

  • Rostliny vysazujeme na vzdálenost nejméně tři metry od sebe.
  • Přibližně ve vzdálenosti 50 cm od sebe po drátěnce vedeme výhonky nových větví dlouhé dva až tři metry.
  • V prvních letech vytvoříme kostru a na ní řežeme čípky se dvěma až čtyřmi pupeny, ze kterých vyrostou rodivé větve dlouhé až dva metry.
  • Po nasazení plodů v červnu seřízneme výhonky za posledním plodem a podruhé řežeme po opadu listí.
  • Předjarní řez děláme podobně jako na vinné révě, protože zavčas začíná „plakat“, tedy ronit mízu, takže by se ztrácely živiny.
Mohlo by vás zajímat:  Časté chyby, které kazí jinak dokonalé grilování

VIDEO: Jak pěstovat kiwi?

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak pěstovat kiwi?”

  1. Kiwi pěstujeme ve foliovníku už několik let – prvně jsme měli foliovník s jednovrstvou folii a rostlinám ani kiwi se moc nevedl, nakonec jsme přešli na trojvrstvou a rozdíl byl hned poznat. Teď máme trojvrstvou dofukovanou a manželka mě láká ať zkusíme pěstovat i fíky.

Komentáře jsou uzavřené.