Avokado

Jak zasadit avokádo?

avokado
zdroj obrázku: Wikipedia.org

Plody exotického ovoce, ať už z Jižní Ameriky, nebo jižní Afriky, které stále častěji vídáme v obchodech s ovocem. Jak si ale avokádo vypěstovat doma? Zkuste si zasadit avokádo i vy!

Pěstování exotických rostlin

Jenže ovoce, které můžeme koupit u nás, se v zemi původu obírá nedozrálé, skladuje se v chladírenských boxech, dlouho se přepravuje, a dokonce i zrání se většinou vyvolává a urychluje ethylenem či jinými chemickými látkami. Proto se nelze divit, že se jeho chuť nedá srovnat s chutí ovoce konzumovaného přímo v tropech nebo subtropech. Některé z exotických ovoci se však zdomácněly i v našich podmínkách a jiné se můžeme pokusit vypěstovat v pokoji v květináči.

AVOKÁDO – hruškovec americký

Avokádo patří do čeledi vavřínovitých. Řadí se mezi ovoce, používá se však jako zelenina. Pochází z Jižní Ameriky, kde roste v tropických oblastech jako stálezelený jednodomé strom. K nám se plody dovážejí převážně z Izraele.

Mohlo by vás zajímat:  Mucholapky přestal kupovat od chvíle, kdy se umí much zbavit obyčejnou lahví od limonády

Díky dovozu těchto chutných plodů začalo být avokádo objektem zájmu našich pěstitelů. Ze semen lze totiž poměrně snadno vypěstovat okrasnou pokojovou rostlinu.

V našich podmínkách avokádo vytváří nízký keř a daří se mu všude tam, kde roste například citronovník. Snáší mrazy – 3 až – 4 ° C. Listy jsou elipsovité až vejčité, světle-až tmavozelené, neopadavé, lesklé.

Plod avokáda

Kulatý až hruškovitý plod avokáda má matnou až lesklou hladkou žlutozelenou až tmavě fialovou kůži. Nejlepší jsou tmavé druhy menší velikosti. Plod musí být zcela zralý a musí se zjevně poddávat tlaku prstů. Nezralé avokádo však bez problémů dozraje v průběhu 3 až 5 dní při pokojové teplotě.

Máslo plné vitamínů

Bíložlutá nebo citronovězelená dužina avokáda má máslovitou konzistenci, je mírně nasládlá a jemně voní po ořechách. Obsahuje 11 druhů vitaminů, 14 minerálních látek, kalcium, železo a až 30% tuku. Dužnina je lehce stravitelná, neobsahuje cholesterol. Považuje se za nejvýživnější ze všeho ovoce.

Mohlo by vás zajímat:  Proměňte svou zahradu v koutek Provence. Oblíbenou levanduli si můžete jednoduše namnožit

Zdravé a chutné

V zemi původu se avokádo konzumuje jako základní potravina. Po rozřezání plodu a vyjmutí semene do vzniklé jamky nasypeme podle chuti trochu soli, pepře, papriky a česneku a dužinu vyjede lžičkou. Můžeme ji i natírat na chléb. Avokádo nakrájené na plátky nebo ve formě pyré můžeme přidávat do různých zeleninových jídel. Do teplých jídel přidáváme kousky avokáda až těsně před dohotovením – netřeba ho vařit.

Zakořeňování semene

Z plodu vyloupneme semeno a ve spodní třetině širší části do něj zapíchneme zápalky nebo párátka. Pak semeno položíme na sklenici naplněný vodou tak, aby zápalky dovolovaly stále ponoření jeho spodní části ve vodě a 2/3 semene bylo ve vzduchu. Přibližně po 5 týdnech se objeví ve vodě kořínky. Pokud vrchní část vyraší, rostlinu vyjmeme opatrně z vody a zasadíme do květináče tak, že vrchní třetina semene bude vyčnívat ze zeminy.

Mohlo by vás zajímat:  Němečtí vědci zařadili petržel mezi jedovaté potraviny. Nedoporučuje se především těhotným ženám

Zemina má být propustná, písčito-hlinitá, neutrální. Avokádo je vlhkomilná rostlina, nesnáší však zamokření. Plody přináší přibližně po pěti letech pěstování.

Postup k zakořenění avokáda

Opatrně prořízneme hrubou kůžičku plodu po obvodu

1-avokado

Obě poloviny nařezaného avokáda zkroutíme v protisměru

2avokado

Jádro obvykle zůstane v jedné z půlek

03-jadro

Jádro velmi opatrně vyloupneme

04-avokado

Papírovým ubrouskem setřeme zbytky dužiny

05-duzina

Do spodní třetiny širšího konce do jádra zapíchneme párátka

06-paratka

Semeno položíme do misky s vodou tak, aby dvě třetiny vyčnívaly

07-miska

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

4 Odpovědi na “Jak zasadit avokádo?”

  1. Zdravím,
    mám jedu připomínku – na posledním obrázku je pecka avokáda opačně – tj. špičkou ve vodě a kořenovou částí vzhůru!

  2. Taky jsem na to koukal , asi nějací chytrolíni , co posbírali informace po internetu , ale vlastní zkušenost žádná…

  3. Bylo by vhodné změnit poslední obrázek. Je naopak.

Komentáře jsou uzavřené.