Jak pěstovat kaktusy

Kaktusy představují vhodné pokojové rostliny pro ty, kteří se v pěstování kytek moc nevyznají. Jsou to nenáročné rostliny, které toho moc nepotřebují. Péče o ně není nikterak složitá. Uvažujete o tom, že si domů pořídíte kaktusy a lámete si hlavu s otázkou: Jak pěstovat kaktusy? Nebojte se toho, stačí dodržet pár zásad při jejich pěstování.

Jak pěstovat kaktusy – zásady

Kaktus patří do čeledi kaktusovitých. Jde o exotické rostliny, pochází z amerického kontinentu. Pro svou nenáročnost a hezký dekorativní vzhled se velmi rychle rozšířily do celého světa. Většina z nich je téměř nezničitelná. Stačí jim dostatek světla a čerstvý vzduch.

Jihoamerické a mexické kaktusy (první základní skupina)

Kaktusy podléhají dělení do tří základních skupin. První skupinu tvoří jihoamerické a mexické kaktusy. Tato skupina je nejpočetnější a nejrozšířenější. U těchto druhů se setkáte s velmi malou náročnosti na pěstování. Letní pěstování vyžaduje dostatek světla a tepla.

Mohlo by vás zajímat:  Zamiokulkas se spokojí i s málem. Příliš mnoho pozornosti ho naopak vyčerpá

V zimě se naopak pěstují při teplotách od 5-10°C. V létě můžete tento druh kaktusů pěstovat i venku. Druhy jsou velmi odolné a snáší nepříznivé podmínky

Tropické kaktusy (druhá základní skupina)

Zde se řadí všechny kaktusy pocházející z tropických oblastí. Jsou méně odolné. Ke svému životu a pěstování potřebují teplotu nad 15°C. Zajistit se jim musí i dostatečná vlhkost, aby si připadaly jako v přirozeném domácím prostředí. Nikdy je nevystavujte nízkým teplotám, jelikož jsou pro ně smrtící. K těmto druhům se řadí brazilské a karibské sloupovité či kulovité kaktusy.

Mohlo by vás zajímat:  Exotická lahůdka se dá vypěstovat i u nás. Stačí k tomu nákup jednoho kusu známého ovoce

Kaktusy ze Střední a Jižní Ameriky (třetí základní skupina)

Jsou velmi náročné na stálou teplotu. Vyžadují dostatečnou vlhkost, dostatečné množství světla. V interiérech je často vypěstovat nelze. Setkat se s nimi můžete pouze v botanických zahradách.

Jak pěstovat kaktusy – životní cyklus kaktusů

Vegetační sezóna kaktusů se od ostatních pokojových rostlin liší na první pohled. Odlišností je zejména nemožnost rozpoznání růstového období. Kaktusy totiž zjara

nezačnou tvořit nové listy ani kvést. Začnou se nenápadně a zvolna zelenat od temene. Vytváří nové trny, což je známka toho, že se probudily ze zimního spánku.

Mohlo by vás zajímat:  Péče o pokojové rostliny je snadná. Stačí myslet na dvě pravidla a porostou do krásy

Obdobné je to i s vnějšími znaky toho, že je něco v nepořádku. Běžná pokojová květina začne prostě vadnout. Kaktus však vydrží bez vody měsíce. Ve chvíli, kdy se na něm nedostatek vody projeví je už většinou pozdě.

Jak pěstovat kaktusy – zalévání

První jarní měsíce chráníme rostlinky před přímým sluncem a zaléváme jen velmi mírně při teplém počasí. Nikdy nepřeléváme, protože uhnijí kořínky a rostlina zahyne. Na rostlinách nesmí zůstat kapky vody. V létě zalévejte jednou za týden do misky.

Nejvíce vody potřebují od května do září, kdy je necháte stát ve vodě i několik dní. V říjnu se ubere zálivka a připraví se na přezimování.

Přidat na Seznam.cz

Komentáře jsou uzavřené.