Citronovnik Strom Pestovani

Jak pěstovat citrónovník a citróny

citronovnik-strom-pestovaniDopřejte si potěšení z vlastního citronovníku – nádherné svěží rostliny, která přinese do vašeho interiéru kouzelnou atmosféru tropického ráje. Vhodné prostředí pro citrónovník si vytvoříte ve slunném bytě, případně ve skleníku.

Z čeho vypěstovat citronovník?

Pokud neplánujete nákup hotového roubovaného citronovníku od některého prodejce subtropických rostlin, můžete si jednoduše zasadit semínka získané přímo z citronu zakoupeného v obchodě. Semínka – citrónová jadérka zbavené dužiny zlehka opláchněte vlažnou vodou. Zasaďte je do malých květináčů. Jelikož citronovníky vyžadují mírně kyselou půdu, nejlepší je zasadit je přímo do speciálního substrátu pro pěstování citrusů. Z naklíčených sazeniček si vyberte ty, které se pěkně rozvětvují a mají zdravou barvu. Nejbližších cca 5 let se budete muset o ně dobře starat.

Přesazování citrónovníků

Přibližně každé 2 až 3 roky se mladý citronovník na jaře přesazuje, když má přerostlé kořeny (později stačí přesazovat v 5 až 10 ročním intervalu). Přesazujeme ho do hliněného, terakotového květináče o něco většího než byl předešlý. Na dně nového květináče nezapomeňte zkontrolovat funkčnost odtokového otvoru na odvádění přebytečné vody. Dno květináče pokryjte pár úlomky střepů (z rozbitého hliněného květináče apod.) A přesypte jejich cca 1 – 2 cm vrstvou štěrku. Dosypte substrát a zasaďte citronovník. Substrát jemně upěchujte.

Mohlo by vás zajímat:  Tuhle mucholapku budete milovat. Domov vyčistí od otravného hmyzu a ještě ozdobí interiér

Péče o citronovníky

Mladé citronovníky (cca do 5 let) se doporučuje nedávat ven na balkon ani do zahrady, aby je nenapadli škůdci. Starším citrovníkům pobyt venku v závětří prospívá, mohou být venku (v květináči) od konce května až do příchodu prvních mrazů. Přezimovat může jen v interiéru, cca při teplotě 5 až 10 stupňů Celsia. Pokud nemá dostatek světla začne shazovat listy, proto může být na přezimování vhodná nepřetopená chodba či veranda s velkými okny. Jako pravý citrus je citronovník citlivý na rovnováhu mezi teplem a světlem – čím více má tepla, tím více potřebuje světla.

Mohlo by vás zajímat:  Osm druhů nejoblíbenějších palem pěstovaných v domácnosti

Zálivka a hnojení citrónovníku

Správná zálivka je jedním z kritických bodů úspěšného pěstování citronovníku. Kořeny citrónovníku nesnášejí přemokření. Substrát proto udržujte během léta vlhký, ale ne promočený. Zalévejte jen vlažnou měkkou vodou. V zimě se citronovník zalévá, jen pokud se nachází v přetopeném bytě (jinak se doporučuje spíše rosení). Na hnojení se nejlépe osvědčily speciální hnojiva na citrusy. Nikdy nehnojte suchou zeminu, vždy ji před hnojením zalijte, případně použijte hnojivou zálivku (v létě cca každých 10 dní) a listové hnojiva. Na nadbytek hnojiva vás upozorní hnědé okraje listů. V pozdní podzim a v zimě citronovník nehnojíme. Letní opadávání listů, plodů a pupenů může poukazovat na nadměrné zalévání, které může vést až k hnilobě kořenů.

Řez citronovníku

V prvních 3 až 4 letech můžeme použít na tvarování korunky citronovníku tzv. výchovný řez s cílem vytvarovat kmínek a zejména korunku. U rodících citrónovníků následuje udržovací řez regulující růst a rodivost. Účelem je zajistit rostlině dostatek světla zabráněním zahušťování korunky výhonky směřujícími do jejího středu. V bytových podmínkách se nesnažte vytvarovat příliš vysoký kmínek, aby se nestalo že korunka citronovníku přesáhne výšku okna a ocitne se mimo přímého světla. Stačí i nízký kmínek nebo keříčková forma. Během řezu počítejte s tím, že citronovník rodí zejména na (přibližně) vodorovných výhoncích.

Mohlo by vás zajímat:  Kaktusy se rády hřejí na sluníčku, kromě světla ale potřebují i vhodný substrát

Závěrem

Citronovník, jeho zdravý růst a zdravotní stav denně sledujte. Jakékoli problémy zkuste řešit co nejdřív . Nezapomeňte rostlinu na letní pobyt venku připravit postupně (aklimatizovat), chraňte ji před průvanem. Na voňavých, šťavnatých listech citronovníku si s oblibou pochutná drůbež nebo i pes :) takže musíte rostlinku chránit před domácími zvířaty. Napadení listů mšicemi lze řešit postřikem česnekovým odvarem. V dalších článcích se blíže podíváme na škůdce a choroby citrónovníků, ale i na roubování citronovníku aby zarodí.

Zkuste hnojiva na citrusy

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Jak pěstovat citrónovník a citróny”

Komentáře jsou uzavřené.