Jak pěstovat brambory
Možná ani netušíte, že pěstování vlastních brambor umí připravit neopakovatelný zážitek. Vytáhnete nať, opatrně rozhrnete brázdu a do dlaní se vysypou nádherné žlutavé a čerstvé hlízy. Nedají žádnou práci se škrábáním, jejich jemnou slupku snadno oddělíte prsty. Snad každý zahrádkář má na zahradě alespoň pár řádků.
Ten kdo říká, že brambory nepěstuje, protože je to pracné, a těch pár kilo si raději zakoupí, by to měl vyzkoušet. Ostatně na otázce, jak pěstovat brambory, není nic složitého. Jedná se o nejlehčí způsob pěstování mezi všemi zeleninami. Význam má i širokém využití brambor v kuchyni.
Jak na to – postup
Jak pěstovat brambory? Hlavní zásadou, kterou se musíte řídit je, že se nikdy nesmí sázet stále na stejné místo, ale střídat je s místy, kde rostly jiné rostliny. Ideálně sázejte brambory na stejnou plochu jednou za čtyři roky. V případě porušení si koledujete o problémy se škůdci – mandelinky, hniloba a háďátka.
Existuje přes 160 odrůd brambor. Pokud s pěstování začínáte, vyhněte se choulostivým odrůdám. Sklizeň by pro Vás mohla být zklamáním. Naklíčené druhy brambor sázejte do řádků v cca třiceti centimetrových rozestupech. Z každé strany si musíte ponechat prostor na zahrnutí rostliny zeminou.
Rané brambory můžete sadit blíže k sobě. S výsadbou se začíná podle počasí. Nejvhodnějším měsícem je však březen. V průběhu jejich růstu se musí okopávat. Použít k tomu můžete motyku, hrábě či jiné radlické náčiní. Okopávat musíte opatrně, protože mladé rostlinky brambor jsou křehké.
Půda
Půda musí být hlinitopísčitá, kyprá, propustná a proto je třeba, abyste před výsadbou půdu pořádně zorali. První orbu proveďte na podzim. Druhou těsně před výsadbou. Než se vrhnete na sázení brambor do řádku, proveďte hnojení půdy. Ideální jsou organická hnojiva – hnůj, kompost, zelené hnojení.
V případě minerálního hnojení použijte hnojiva s menším obsahem sodíku, ale vysokým obsahem hořčíku. Hnojte na podzim. Sázejte pouze certifikovanou sadbu brambor.
Takováto sadba je označená dodavatelem, hmotností, datem a číslem partie uznávacího řízení. Chybět nesmí ani stupeň množení A nebo B.
Zálivka
Brambory vždy zavlažujte. V růstu potřebují denně v průměru 2 – 10 mm vody. Což představuje 100 – 200 litrů vody denně – podle plochy. Zavlažování korigujte i s přírodním deštěm. V případě sucha i nedostatku deště, musíte vodu dodat jiným způsobem.
Plevel a sklizeň
Plevel může snížit vaší úrodu až o 55%. Pravidelně jej mechanicky odstraňujte. Dnes existují i různé herbicidy na plevel, ale jejich použití se nedoporučuje. Mohou poškodit jednotlivé rostliny.
Před sklizní odstraňte nať 14 dní dopředu. Poté začněte teprve s jejich vykopáním. Sklízí se za suchého počasí při teplotách nad 12°C.
Jedna odpověď na “Jak pěstovat brambory”
Komentáře jsou uzavřené.