Maceta Con Flor De Pascuas Sobre Mesa De Madera Planta Aislada

Vyberte v obchodě vánoční hvězdu, která bude skutečnou ozdobou domova

Patří mezi nepřehlédnutelné ozdoby svátečního stolu, ale jak vánoční hvězdy vybírat v obchodě, aby vydržely krásné přes celé svátky? Pryšec nádherný neboli vánoční hvězda je symbolem vánočních svátků, na pultech obchodů se objevuje s prvním adventním dnem, ale musí se umět vybírat, protože jinak rychle skončí v bioodpadu. A co víc, nestačí jen správně vybrat, taktéž se musí umět z obchodu převézt domů, jinak ji čeká neblahý osud. Na co je důležité myslet při nákupu této původem mexické krásky?

Červenozelená hvězda vánočních svátků

Vánoční hvězdy někdy též betlémské hvězdy či na americký způsob Poinsettie jsou nejoblíbenějšími živými dekoracemi vánočních svátků ve vyspělých zemích. Pocházejí z Mexika, odkud se tradice těchto rostlin rozšířila i s pověstí do celého světa. Chudá dívka totiž neměla, jak uctít Stvořitele, proto jí anděl poradil, ať natrhá plevel, která rostl jako plevel u cesty a položí jej na oltář. Dívka tak učinila a k údivu všech se z plevelu zrodila krásná karmínově zbarvená květina, kterou známe pod různými názvy, dnes se s ní zdobí interiéry během vánočních svátků.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojovou rostlinou roku 2021 je maranta. Pomůže zklidnit psychiku v této náročné době
christmas-flower-poinsettia-decorations-shelf-with-christmas-decorations-light-surface
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vybírat vánoční hvězdy

Pryšce jsou k dostání na pultech supermarketů, hobbymarketů nebo v květinářstvích, ale jak vybrat ten, který vydrží dlouhé měsíce? Zásadní je vybírat z exemplářů, které nejsou umístěné v blízkosti vchodů do obchodu. Vánoční hvězdy totiž nesnášejí chlad a po ofouknutí mrazem okamžitě chřadnou. Vybraná rostlina musí být silná, zdravá se sytým zabarvením, listy nesmí opadávat a pupeny musí mít oranžovo-žlutou nebo žluto-zelenou barvu. Červené a zelené listy musí být pevné a šťavnaté.

Pozor na mokro a mráz

Při výběru si prohlédněte květník, příliš přemokřený substrát nebo naopak suchá zemina jsou známkami špatného zacházení a je vhodné jít o obchod dál. Po nákupu se musí rostlina dobře zabalit do papíru, aby neofoukla a nesmí se nechávat po delší dobu v chladu nebo dokonce v mrazu v autě na parkovišti. Po příchodu do interiéru se doporučuje nechat vánoční hvězdu aklimatizovat, až po čase sundat papír a přemístit na světlé, teplé a dostatečně chráněné místo od průvanu. Pryšci nesvědčí teploty pod 15 stupňů Celsia a zalévat se musí pravidelně po kontrole substrátu, nesmí být příliš mokrý ani nadměrně suchý.

Zdroj: https://www.lowes.com/n/buying-guide/selecting-caring-poinsettia
Přidat na Seznam.cz