Hydrangea Flowers Background

Věnujte hortenziím nejlepší péči. Příští sezónu znovu bohatě rozkvetou

Hortenzie jsou láskou na první pohled pro každého zahradníka, protože dodávají zahradě na půvabu. Jejich obrovské a bohaté květy jsou pohlazením pro oči, navíc si lze vybrat z mnoha různých druhů, které se odlišují vzrůstem i barvou květů. Výhodou těchto rostlin je jejich nenáročnost, přesto se musí pravidelně prořezávat, aby mohly bujně kvést. Jak hortenzie prořezávat a proč je vhodnější volit termín v předjaří?

Ve skupinkách i samostatně

Hortenzie se nejčastěji objevují v tuzemských zahradách v květnících nebo jako zahradní keře. Mohou dokonce vytvářet liány, které vynikají v závěsných nádobách. Každý druh má svá specifika, jedno mají společné. Překrásně a bohatě kvetou po celou sezónu a těší svými pestrými kvítky až do podzimu. Je pouze na zahradníkovi, zda zvolí kompozici v rámci skupinové výsadby nebo umístí keřík do květníku či samostatně do volného prostoru. Pro záplavu květu je nadto nutné hortenzie pravidelně prořezávat. Kdy je nejvhodnější čas?

Mohlo by vás zajímat:  Habr vytvoří nepropustný živý plot, který ochrání před hlukem i zvědavýma očima
many-blue-hydrangea-flowers-growing-garden-floral-background
Zdroj obrázku: Freepik

Kdy vzít zahradní nůžky do ruky

U většiny zahradních rostlin se počítá s prořezávkou na podzim, někdy dokonce až po prvních mrazících. Není tomu tak u hortenzií, které může prořezávka oslabit natolik, že zchřadnou a uhynou. Z toho důvodu doporučují profesionálové prostřihávat hortenzie až po velkých mrazech, v době předjaří, ideálně od poloviny března do první poloviny dubna. Na podzim se nesmí odstraňovat ani uschlá květenství, protože i ta chrání rostlinu před mrazem a nepříznivým počasím.

V zimě pod pokrývkou

Na co ještě v zimě nezapomenout? Keře i stromečkové hortenzie se musí dokonale zakrýt pomocí agrotextilie nebo slámy a ochránit je tak před zimou. V prvních teplých březnových dnech se pak běžné květníkové hortenzie seřezávají o dvě třetiny své délky, musí se odstranit též nemocné nebo uschlé výhony. U zahradních hortenzií stačí naopak odstranit pouze uschlé větve a zbylá kvítka, naopak keříky se mohou zkrátit na výšku asi 15 centimetrů, u stromečkových nebo stromových druhů se zkracují výhony asi na polovinu.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/yard/garden-care/prepare-hydrangeas-for-winter/
Přidat na Seznam.cz