Potatoes 544073 1280

Bramborový zázrak končí běžně v odpadu. Je přitom jedinečným čističem i výživnou kosmetikou

Brambory jsou doplňkem mnoha pokrmů. Zvláště vařené jsou často podávány k mnoha pokrmům na našich stolech i několikrát týdně. Málokdo ví, že voda po vaření brambor má hned několik využití. Místo nalévání do odpadu stojí za to ji použít například na zalévání květin.

Proč tak dychtíme po bramborách?

Brambory jsou především zdrojem sacharidů, bílkovin a vlákniny podporující trávicí systém. Kromě toho jsou bohaté na vitamíny A, C, E a K a vitamíny skupiny B, stejně jako minerály, jako je draslík, vápník, fosfor a hořčík. Doporučuje se vařit brambory ve slupce, aby se zachovalo co nejvíce živin. Naproti tomu vaření loupaných brambor způsobuje jejich značné ztráty.

Mohlo by vás zajímat:  Voda po vaření brambor najde využití v kuchyni, na zahradě i při péči o tělo

Proč nestojí za to vylít vodu po vaření brambor?

Brambory se nejen perfektně hodí k večeři, ale také se používají k zachránění přesolené polévky nebo při mytí oken. Mnoho lidí pravděpodobně slyšelo o těchto způsobech použití brambor, ale ne každý ví, jak lze vodu použít po vaření této zeleniny. Vzhledem k tomu, že brambory jsou cenným zdrojem vitamínů a v procesu vaření se velké množství těchto vitamínů vyvaří do vody, je škoda tuto vodu vylévat. Voda po vaření brambor má několik využití.

Mohlo by vás zajímat:  Voda z brambor není žádný odpad. Využít ji můžete na mnoho způsobů
Zdroj obrázku: Freepik

Jak používat vodu po bramborách?

Voda po bramborách bude skvěle fungovat především pro zalévání květin. To vše kvůli obsahu vitamínů a minerálů. Fosfor obsažený ve vodě podpoří správný vývoj rostliny. Je však třeba mít na paměti, že toto cenné hnojivo musí být před použitím studené.

K čištění příborů

Problém matných, nevýrazných příborů také vyřeší voda po vaření brambor. Chcete-li to provést, ponořte je na několik minut do této vody, pak osušte a vyleštěte hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo by nemiloval mandarinky. Málokdo však už zná skvělé využití jejich slupek

K oplachování vlasů

Nesolená voda po vaření brambor může být také vhodná k opláchnutí vlasů. Stojí za to zahrnout ji do rutiny péče o vlasy a to hlavně kvůli vysokému obsahu vitamínů. Vlasy budou zdravější a plné lesku a navíc tato domácí péče pomůže posílit prameny a zabránit nadměrnému vypadávání vlasů.

Zdroj: https://www.askteamclean.com/gb/en/eco-friendly/the-many-uses-of-potato-water.html
Přidat na Seznam.cz