Homegrown Garden With Herbs Oregano Thyme Others Grow One Pot

Bylinky koupené v květináči potřebují speciální péči. Díky ní budou dělat radost po celou sezonu

Jak ozvláštnit doma připravované pokrmy? Čerstvé bylinky jsou jasnou volbou, protože jsou plné vitamínů, minerálů a antioxidantů, k tomu dodají jídlu správný šmrnc. A kde nakupovat bylinky v květináčích jinde než od prověřených farmářů, na trzích a v obchodech, kde jsou k mání od jara do podzimu? Bohužel špatnou péčí často nevydrží dlouho a během sezóny se pak doma na parapetu střídá jeden květník za druhým. Co dělat, aby bylinky vydržely co nejdéle?

Proč je rychle po nich?

Tuhle otázku si položil jistě každý, kdo si někdy zakoupil bylinky v květináčku. Odpověď je velmi snadná, bylinky pocházejí povětšinou z profesionálních plantáží nebo skleníků, kde mají zajištěny naprosto ideální podmínky pro svůj růst. Teplota, osvětlení, zálivka i přísun živin, veškeré faktory pro správný rozvoj jsou nastavené tak, aby každá rostlinka mohla jít do prodeje. Už jen přesun do skladu, do obchodu nebo na tržnici je prvním šokem, který rostlinu čeká. Další nastává na kuchyňském parapetu u zákazníka doma. Právě to jsou důvody, pro které bylinky rychle vadnou a hynou.

Mohlo by vás zajímat:  Prosluněný balkon je škoda nechat ladem. Je jako stvořený pro pěstování oblíbených bylinek
Zdroj obrázku: Freepik

Okamžitě přesadit

Co dělat, aby bylinky vydržely déle než jen pár dnů? Nejdůležitějším krokem hned po nákupu je přesazení rostliny do větší nádoby, vždy s ohledem na druh, protože máta, meduňka nebo rozmarýn musí mít hlubší květník. Naopak u majoránky, tymiánu a bazalky se mohou volit nádoby širší. Je nutné vystlat květník drenáží z keramzitu, štěrku, kamínků nebo rozbitých cihel, substrát se může použít univerzální.

Parapet není ideálním místem

A kam s nově vysazenými bylinkami? Povětšinou končí na parapetu. Právě ten není tím nejlepším místem, tím spíše na jižní straně, protože veškerou energii pak bylinky věnují do tvorby květů namísto listů. Bylinkám nevyhovuje přílišné teplo ani umístění v blízkosti radiátorů, zabít je může průvan. Zalévat se musí pravidelně a poměrně vydatně, ale vždy po kontrole substrátu, aby nedošlo k hnití kořenů. Použít se musí odstátá voda nebo dešťovka. Po přesazení se mohou také výhonky zastřihnout, musí zůstat alespoň dva lístky na větvičce. Při vaření se pak doporučuje odebírat svrchní lístky, díky tomu se rostlina bujněji rozroste.

Zdroj: https://extension.unh.edu/blog/2018/12/how-can-i-keep-potted-herbs-supermarket-alive-longer
Přidat na Seznam.cz