Invaze slimáků trápí většinu zahrádkářů. Přírodní metody pomohou tento problém vyřešit
Slimáci na zahradě často představují zásadní problém. Co udělat pro to, aby nám neškodili a neničili naše zahrádky? Hlemýždi, kteří se ukrývají ve křoví, většinou zásadní problémy nezpůsobí. Invaze slimáků ale může být nepříjemná.
Jaké škody mohou na vaší zahradě napáchat?
Likvidují téměř všechny typy rostlin. Chutná jim ovoce, jako jsou jahody či maliny, ale i zelenina, hlávkový salát, zelí, mrkev. Jsou schopni nechat jen stonek a vše ostatní zkonzumovat, z rostliny tak nezbude vůbec nic. Jedí plody ovoce i zeleninu, ale i listy. Jak tedy zabránit tomu, že sní celou úrodu?
Zbavujeme se slimáků
Je pravděpodobné, že to zvládnete i bez chemických prostředků. Znesnadněte slimákům přístup k rostlinám tím, že jim do cesty nasypete hrubý písek, kávu nebo skořápky od vajec. Vždy jde ale o dočasné řešení, dokud bude sucho. Na jaře tedy musíte tento postup neustále opakovat a slimáků se tak úplně nezbavíte. Například vaječné skořápky ale poslouží nejen jako ochrana proti slimákům, ale i jako hnojivo.
Vysazení bylinek
Proti slimákům lze bojovat i dalším přírodním prostředkem. Existují bylinky a rostliny, jejichž aroma jim vadí a jsou pro ně bariérou. Které to jsou?
- Šalvěj,
- tymián,
- majoránka,
- česnek,
- cibule.
Vysaďte je blízko záhonu, o který jeví slimáci zájem, a budete mít klid.
Posbírejte je
Další možností, jak se jich zbavit bez chemických prostředků, je ruční sběr slimáků. Pokud je najdete, posbíráte a vynesete minimálně 20 metrů od zahrady, pravděpodobně se nevrátí. Z tohoto důvodu se i vyplatí zbavit se míst, kde by mohli mít úkryt. Zalézají pod různá prkna, kameny, ve vysoké trávě se také snadno ukryjí. Udržujte zahradu čistou, trávník posekaný a jen tak se vám neschovají. Sbírání slimáků není efektivní v případě, že se vám na zahradě přemnožili, protože není šance, že najdete všechny. Přesto stojí za to se o to pokusit, ať vám nějaké rostliny na zahradě zbydou.
Zdroj: https://dengarden.com/gardening/get-rid-of-snails-slugs-in-water-tanks-aquarium-garden