Ginger Blanket

Domácí zázvor bude mít nejlepší chuť i účinky na zdraví. Jeho pěstování je snadné

Koření patřilo v dřívějších dobách mezi významná platidla, což je případ i zázvoru, který je dnes dostupný v každém obchodě. Zázvor je oblíbené koření, kterým se ochucují pokrmy i nápoje. Má jedinečnou chuť a naprosto nedostižné léčivé účinky. Jeho výhodou je, že se může pěstovat v tuzemsku, dokonce není problém jej zasadit na záhoně. Z vlastní úrody si pak lze připravit koření do zásoby na zimu.

Z daleké Melanésie až k nám

Zázvor pochází z daleké Melanésie, odkud se rozšířil do ostatních jihovýchodních zemí a v Číně je známé jeho použití už přes tři tisíce let. Byl ceněný natolik, že byl používán jako platidlo. V současné době je dostupný zázvor v obchodech po celém světě. Přestože se jedná o teplomilnou rostlinu, může se pěstovat i v tuzemsku. Ke svému růstu totiž potřebuje jen vodu, teplo a slunce. Většina lidí zná pouze oddenky, ale zajímavá je též nadzemní část. Mnohé pěstitele pak překvapí velké žluté nebo fialové květy.

Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchý postřik odradí pavouky od vnikání do našich domovů
Zdroj obrázku: Freepik

Oddenek z bio obchodu

Vysadit oddenek není složité, jen je potřeba zakoupit správný v bio obchodu, aby nebyl chemicky ošetřen proti růstu. K sadbě se použije malý oddenek nebo se větší rozdělí na kousky o velikosti asi tří centimetrů s jedním očkem. Po rozdělení nechte dva dny zaschnout, aby nedošlo ke hnití. Oddenek se zasadí do širokého květináče do mělkého důlku v substrátu, je potřeba myslet na odvodnění. Zemina musí být neustále vlhká a květník se umístí do tepla (okolo 22 °C) a na slunce. Pro urychlení růstu se mohou oddenky přikrýt sklenicí, ven se vysazují před létem, kdy noční teploty neklesají pod 15 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Přeslička je běžně považována za otravný plevel. Zkušení zahradníci na ni ale nedají dopustit

Účinky známé tisíce let

Čím zázvor uhrane? Bezpochyby svou pikantní a výraznou chutí, vlastní oddenky budou ještě intenzivnější. Zázvor je významným prostředkem lidového léčitelství, pomáhá při nachlazení a chřipce, posiluje obranyschopnost těla. Kromě toho zrychluje metabolismus a je lékem pro trávicí soustavu a přírodním produktem při hubnutí. Zázvorový nálev pomáhá harmonizovat hladinu glukózy v krvi. Podle odborníků je zázvor navíc prostředkem proti rakovinnému bujení.

Zdroje:
https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-grow-ginger/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7019938/
Přidat na Seznam.cz