Ibišek sluší každé zahradě, nejcennější jsou však jeho účinky na zdraví. Vyzkoušejte netradiční čaj
Pomůže při kašli a chrapotu, zmírní bolesti žaludku a zažívací potíže, ale dovede se také vypořádat s podrážděním střev a žaludku. Může pomoci i při léčbě obtížně se hojících ran v ústech. Ibišek je jednoduše velmi cenná rostlina, která se hojně využívá v lékařství.
Jedná se o rostlinu, která pochází z oblastí Středomoří, ale dnes se dá najít všude po Evropě. Pro své vlastnosti se využívá především v lékařství, méně často v kosmetice, v kuchyni, ale také jako oblíbená okrasná rostlina. Využívají se především jeho kořeny, které se po usušení přidávají do léků, sirupů a doplňků stravy.
Léčba pomocí ibišku
V současné době se ibišek obvykle používá při léčbě respiračních onemocnění, jako jsou:
- nachlazení,
- bronchitida,
- zánět mandlí,
- suchý kašel,
- chrapot.
Může se však užívat také při onemocněních trávicího ústrojí. Používá se při léčbě gastritidy, kolitidy a divertikulitidy, dále má pozitivní vliv při syndromu dráždivého tračníku, překyselení, podráždění trávicího traktu, průjmu a zácpě.
Připravte si ibiškový čaj
Ibiškový čaj je skvělým způsobem, jak využít jedinečných účinků této rostliny. Připravuje se ze směsi sušených ibiškových květů, listů a tmavě červených kalichů. Stačí sušené části rostliny zalít horkou vodou a nechat asi deset minut louhovat. Čaj se užívá na snížení tělesné teploty, léčbu srdečních a nervových chorob, ale funguje také tehdy, pokud potřebujete podpořit vylučování moči.
Kde jej zakoupit?
Ibiškový čaj a extrakt se dá obvykle pořídit v obchodech se zdravou výživou jako doplněk stravy. Není žádná denní doporučená dávka, protože závisí na produktu a jeho koncentraci – vždy se proto ujistěte, že nepřekračujete denní doporučené dávkování uvedené na obalu. Pozor si dejte zejména na užívání čaje v těhotenství, protože je velmi kyselý, a citlivé osoby mohou jeho chuť vnímat velmi výrazně, až nepříjemně.
Zdroj: https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-hibiscus/