I malá plíseň dokáže způsobit velké zdravotní potíže. Vše zkažené se musí nemilosrdně vyhodit
Plíseň na potravinách je známá každému z nás. Objeví se velmi rychle, zvlášť pokud máte potraviny doma již delší dobu a jsou netknuté. Nejčastěji ji najdeme například na ovoci nebo na pečivu, ale také na stěnách nebo zdech. V každém případě je plíseň velmi nebezpečná, protože nás může ohrozit na zdraví. Co dělat při otravě plísní a jak se jí zbavit?
Jaké jsou zdroje otravy plísní?
Otrava plísní se nazývá mykotoxikóza. Existuje více než několik stovek toxinů, které se přirozeně vyskytují nejen v potravinách. Právě v nich jich ale najdete nejvíce, a proto je vhodné vědět, že i jen malinko plísně znamená, že byste výrobek měli vyhodit a ne ho sníst. Mnoho lidí ale plesnivou část ořízne a zbytek sní. Není to ale dobrá varianta, protože otrava plísní může mít následky.
Plíseň se může objevit dokonce i v alkoholu. I v takovém případě je lepší ho nepít. Zdrojem plísně jsou pak také stěny, ve kterých se hromadí vlhkost. Můžete tomu předejít jedině tak, že budete pravidelně větrat a vlhkost odpařovat. Příznaky otravy plísní jsou bolest břicha, zvracení nebo průjem. V horších případech se může zvýšit riziko vzniku žloutenky nebo cirhózy.
Jak léčit otravu plísněmi?
Pokud se jedná o menší zdravotní problémy, například průjem, stačí podat aktivní uhlí. V případě horších problémů pak bude lepší navštívit lékaře, který doporučí další léčbu. Bohužel ale zatím nikdo nevynalezl lék, který by zabránil toxinům, aby se nám dostávaly do těla. Samozřejmě můžete udělat i něco pro to, abyste se neotrávili.
Infikované budou celé produkty, ne jen jejich část, na kterých se plíseň nachází. V případě plísně na zdech bude nejlepší ji odstranit chemickými přípravky a dávat si pozor, aby se znovu již neobjevila. Potraviny nakupujte tak, abyste je stihli sníst a nic zbytečně nevyhazovali nebo nenechali zplesnivět.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/is-moldy-food-dangerous