Garlic Blanket

Hraboše ze zahrady vypudí česnek, zvířecí chlupy nebo zvukové plašiče

Hraboš polní, nenápadný hlodavec se schopností zničit zahradu ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Jeho přítomnost dají najevo poničené záhony, kde mrtvé rostliny připomínají jeho nevítanou návštěvu, a neobvyklá četnost vyhloubených tunelů. Podezření na hraboše v zahradě by mělo vyvolat okamžitou akci, protože škody, které může napáchat, mohou být katastrofální. Hraboš není považován za největšího škůdce tuzemských záhonů a českého zemědělství bezdůvodně. Ale jak se zbavit hraboše lidským a humánním způsobem?

Malý hlodavec, který dokáže napáchat velké škody

Malý, nenápadný hlodavec, který váží pouhých 30 gramů, může svým působením způsobit ohromné škody na zahradě. Na první pohled by se mohl zdát jako nevinný křeček nebo myška, a proto ho lidé často přehlížejí. Opak je však pravdou, dokáže zlikvidovat téměř vše, co roste na zahradě. Jeho zájmu neuniknou semínka, kořínky, stonky ani kůra stromů. Kromě toho vyhrabává tunely a okusuje kořeny, což má za následek rychlé odumírání rostlin. Tunely, které vedou přímo ze země, a nepřirozené koleje vedoucí k dírám jsou jasným signálem přítomnosti hraboše.

Mohlo by vás zajímat:  Co ještě nevíte o slivovici?
Zdroj obrázku: Freepik

Alternativy k pastem a chemikáliím

Když se objeví hraboš na zahradě, často se lidé ptají, co s ním dělat. Mnozí přemýšlí o zakoupení drahých pastí, které jsou dostupné v obchodech pro zahradníky. Avšak tyto pasti mohou mít negativní dopad na životní prostředí, mohou znečišťovat půdu a spodní vody. Existují však jiné způsoby, jak se hraboše zbavit. Tito hlodavci nesnášejí různé pachy, zejména zvířecí. Jednou z možností je použití srsti z koček nebo psů, kterou vložíte do děr. Hrabošův nepřátelský vztah k různým zvukům může být využit vytvořením chřestících plašičů z použitých plechovek nebo skleněných lahví.

Mohlo by vás zajímat:  "Dostal jsem ji zadarmo a týdny používal. To byla správná ekologie," kritizuji konec bezplatných igelitových tašek

Česnek – přírodní pomocník

Jednou z nejúčinnějších přírodních metod, jak se zbavit hraboše, je použití česneku. Jeho intenzivní aroma je pro hlodavce neúnosné. Stačí oloupané stroužky česneku vložit přímo do čerstvých děr, ve kterých se hraboš skrývá. Navíc je doporučeno vysadit česnek na kraje záhonů nebo do jejich okolí, čímž se vytvoří neprostupná bariéra. Česnek nejen odpuzuje hraboše, ale také působí proti hmyzím škůdcům, jako jsou svilušky nebo mšice, čímž poskytuje ochranu pro vaše rostliny.

Zdroj: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-voles-in-your-yard-and-garden/
Přidat na Seznam.cz