Gardening Agriculture Concept Female Farm Worker Hand Harvesting Green Fresh Ripe Organic Bell P

Pěstování paprik má několik zásadních pravidel. Úrodu můžeme sklízet ještě na podzim

Pěstování paprik na zahradě může začínajícím zahradníkům připadat jako velký oříšek. Když ale zvládnete několik klíčových pravidel, výsledky budou velkolepé. Důležité je nepropásnout správný okamžik pro setí a výsadbu rostliny.

Chtějí slunné místo

Kvůli dynamicky se měnícímu klimatu a riziku jarních mrazíků se papriky v zemi pěstují pouze z předem připravených sazenic. Semena se vysévají na přelomu února a března do nádob uložených na světlém místě s teplotou asi 20–25 °C. Sazenice je připravena k výsadbě po 9–10 týdnech. Papriky sázejte buď na konci dubna do nevytápěného skleníku, nebo ve druhé polovině května na slunné a před větrem chráněné místo na zahradě. Sazenice vkládejte do země v rozestupech cca 50–60 cm a řádcích nejméně 60 cm od sebe. Půda by měla být humusovitá a mírně vlhká s mírně kyselým nebo neutrálním pH. Nepěstujte papriky na místě, kde byly dříve zasazeny jiné druhy ze stejné botanické rodiny, tj. brambory, lilek nebo rajčata.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina ze skleníku potěší
Zdroj obrázku: Freepik

Základní pravidla péče

Důležité je podepření rostliny, aby se nezlomila. Nezapomeňte na mulčování pomocí tmavé netkané textilie, kompostu nebo slámy. Hnojte papriky tekutým hnojivem jednou za dva týdny a od poloviny června do konce srpna jim 2–3krát dopřejte organické hnojivo, podpoříte tím růst a zrání plodů. Zalévejte je každý den. Pokud pěstujete velkoplodou odrůdu, odstraňte poupata umístěná mezi hlavním a prvním postranním výhonkem. Zajistíte tím bohatou sklizeň. Nevynechejte zaštipování, díky němu rostlina nebude vyvíjet nové výhonky, listy a květy, ale soustředí se na výživu vyrostlých plodů. Zaštipuje se, když má rostlina asi 30 cm, ve výšce třetího listu na stonku. Ve skleníku budete sklízet už v polovině července, na zahradě o měsíc později. Poslední plody ze skleníku získáte na přelomu října a listopadu. Zkušení zahradníci doporučují zralé papriky netrhat, ale odříznout ostrým nožem nebo nůžkami.

Zdroj: https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-peppers
Přidat na Seznam.cz