Houbařská sezona je v plném proudu. Nachystejte si zásobu na zimu, houby lze nejen sušit
Jestli jste se vydali na procházku do lesa a přinesli si domů slušnou zásobu hub, je dobré si je naložit, usušit nebo jinak uskladnit, protože z nich můžete čerpat poté celou zimu. Existuje několik možných způsobů, jak si s houbami poradit, pokud jich máte nadbytek. I v zimních měsících si tak užijete jejich chuť a vůni.
Houby můžete konzervovat několika způsoby
Věděli jste, že houby můžete naložit do soli? Nejlepší jsou na to čerstvé houby. Nejdříve je uvařte několik minut ve vroucí slané vodě, která bude mírně okyselená octem. Zchlaďte a opláchněte je studenou vodou. Následně je dejte do skleněné nádoby a posypte je solí. Po několika hodinách uvidíte, že houby pustí šťávu, sklenici pak můžete doplnit další vrstvou hub, na kterou zase přidejte sůl. Skladujte asi při 5 stupních.
Dalším způsobem je moření. I tady se houby několik minut vaří, poté se vloží do kamenné nebo skleněné nádoby, posypou se solí, kořením a trochou cukru. Přidat můžete i kousky cibule. Naložené houby se budou hodit v zimních měsících jako podklad do omáček.
Houby si můžete také nasušit
Sušené houby vydrží ve skleněné nádobě s víčkem klidně několik let. Hodí se například na houbovec, použít je můžete také do omáček, i když v tomto případě jsou lepší houby naložené. Houby si můžete jednoduše také zamrazit. Stačí je jen chvíli podusit s cibulí, nechat vychladnout a po jedné porci vložit směs do pytlíku. Stačí už pak jen vytáhnout, přidat vajíčko a můžete si vychutnat houbovou smaženici.
Lze je naložit také do octa. Houby uvařte, ještě horké je dejte do sklenice, otočte dnem vzhůru a nechte vychladnout. Ať se rozhodnete pro jakoukoli variantu, houby budete mít vždy po ruce, proto se vyplatí vyrazit do lesa. A pokud nic nenajdete, nemusíte zoufat, protože v přírodě najdete klid na přemýšlení. Navíc přes léto v lese roste i spousta ovoce, které se doma také hodí, například do koláčů.
Zdroj: https://www.thespruceeats.com/how-to-store-mushrooms-1389342