Close Up Female Watering Plants With Blue Can

Efektivní využití vody na zahradě: způsob zalévání a využití mulče sníží její spotřebu

Zahrádka je krásná věc, ale mnohdy dokáže být také velmi nákladná či náročná na údržbu. Zvláště v obdobích sucha pak může být zalévání poměrně problematické. Existuje ale několik rad, které zaručí co nejefektivnější využití vody na pozemku. Tady jsou některé z nich.

Využívat nemusíte pouze vodu z vodovodu

Využívání kohoutkové vody považuje mnoho lidí za plýtvání. Přece jen, rostliny k prospívání pitnou vodu nepotřebují. Také je tato varianta daleko dražší. Skvělou alternativou je voda dešťová, kterou máme navíc úplně zadarmo. Nejenže déšť sám o sobě rostliny zavlaží, ale při sběru dešťové vody můžeme tento typ využít i mimo zamračené dny. Kromě chytání vody do různých kádí se také hodí sbírat vodu z okapů. Poté ji můžeme nechat v kádích dle potřeby a využívat k zalévání zahrádky.

Mohlo by vás zajímat:  Praktický průvodce ořezáváním keřů a stromů v podzimní měsíce
Zdroj obrázku: Freepik

Na způsobu zalévání i denní době záleží víc, než si myslíte

Zalévání sice nepůsobí jako něco komplikovaného, ale jako každá jiná věc má zásady, kterými je dobré se řídit. Například je ideální zeleň zalévat až k večeru. Půda pak není tak rozpálená a z povrchu se vám tak neodpaří tolik vláhy. Navíc nedojde ani ke spálení listů rostlin, když na nich náhodou nějaká ta kapka ulpí.

Co se způsobu zalévání týče, přestaňte zalévat samotné rostliny. Přes nadzemní část stejně nasají pouze minimum vody. Místo toho raději pokropte půdu kolem nich, kde se k vodě kořeny bez problému dostanou.

Mohlo by vás zajímat:  Bříza na tři dny propůjčí svou sílu. Bolest zmizí a tělu se konečně uleví

Zabraňujte odpařování, jak jen můžete

Jak už bylo řečeno, denní doba je důležitá hlavně skrz odpařování. Tomu ale můžete zabránit i dalšími metodami. Mezi ty patří třeba mulčování. To je v podstatě zakrývání zeminy jiným materiálem. Využít můžete jak kůru, slámu, kompost či fólii, tak starý karton. Všechny tyto materiály půdu mírně odizolují a udrží ji ve stálejších teplotách. Odpařování pak není tak výrazné a nebudete ztrácet takové množství vody. Zároveň rostlinám dodáte potřebné živiny.

Zdroj: https://www.houzz.in/magazine/8-most-effective-water-saving-techniques-for-your-garden-stsetivw-vs~90847478
Přidat na Seznam.cz