Pink Purple Hydrangea Bush Window English Terraced House

Hortenzie potřebuje během sezóny pravidelné hnojení

Hortenzie jsou stálezelené, případně opadavé polokeře, keře a stromy, které bývají běžnou součástí českých zahrad. Je tomu tak proto, že se vyznačují krásnými a bohatými květy, jež přitahují zrak. Hortenzie se směle mohou stát dominantou v předzahrádce i zajímavým solitérem na zahradě. Jak podpořit jejich růst?

Jak pěstovat hortenzie

Když budou mít hortenzie dostatek vláhy, snesou i přímé slunce. Raději ale mají polostín a zastíněnou polohu. Neprospívá jim zásaditá zemina. Ta by měla být nepřemokřená, dostatečně vlhká a obohacená o humus. Lze jí dodat i rašelinu, aby lépe prospívala. Pravidelně je nutné hortenzie stříhat podle toho, kdy se zakládají květní pupeny. Množení se provádí řízkováním na jaře, kdy se řízky odebírají z mladých kořenových výhonků. Když hortenzie poroste v kyselé půdě, budou její květy zbarvené do modra. V alkalických půdách jsou spíše růžové.

Mohlo by vás zajímat:  Omamná levandule člověku po celý rok pomáhá, přes zimu potřebuje na oplátku pomoci ona
Zdroj obrázku: Freepik

Jak často hortenzie hnojit

Stejně jako i jiné rostliny potřebuje hortenzie dostatek živin v podobě hnojiva. První aplikace by měla být již na jaře, kde se připravuje na růst. Během vegetační sezóny je vhodné rostlinu hnojit jednou měsíčně, a to nejlépe tekutými prostředky. Ty se nejlépe dostanou ke kořenům. Ze živin potřebují především dusík, fosfor, draslík, hořčík a železo.

Přírodní hnojivo pro hortenzie

Kromě kupovaných hnojiv lze hortenziím dopřát také ta přírodní – dobře uleželý kompost či chlévskou mrvu. Stačí je rozptýlit po povrchu zeminy, ve které rostliny rostou, a pak je jemně do ní zapravit. Toto se provádí jednou ročně.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat clemantis

Pro pravidelné přírodní hnojení si můžete doma připravit třeba kávovou sedlinu, kterou necháte vysušit a pak ji rozptýlíte po substrátu. Výborně hnojí také banán, respektive jeho slupka, kterou dáte do nádoby, zalijete vodou a necháte asi jeden dva dny ustát. Pak touto vodou hortenzie zalijete.

Dobře poslouží i hnojivo připravené z kopřiv. Budete potřebovat jeden kilogram těchto rostlin, které zalijete deseti litry teplé vody, přikryjete gázou a necháte dva týdny stát. Každý den směs promícháte. Vznikne vám koncentrát, který před aplikací zředíte v poměru 1 : 10.

Zdroj: https://www.bhg.com/fertilize-hydrangeas-7501695
Přidat na Seznam.cz